| Ezic a întrebat:

acum 4 ore mi-am luat un telefon nou un Samsung galaxy A6+ si aparent vrea actualizare de software. Cica ceva emoji si dual njt ce se adauga dar am auzit ca aceste actualizari sunt tepe si iti incetinesc telefonul sau e mare sansa ca telefonul sa nu suporte actualizarea si sa mearga mai incet, faza e ca deja o inceput. Cum o pot opri ca am dat pe la setari dar tot apare in notificari si nu o pot sterge de acolo?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Dezactivează actualizarile automate. mesajul il ștergi din setări notificări! Nu accepta orice actualizări, nu toate sunt utile și mai și ocupă o grămadă de spațiu.

ps - brovo, ți-ai tras un tel. mișto

| Ezic explică (pentru sierra1):

Ms frate =)

| sierra1 a răspuns (pentru Ezic):

Să fii iubit

| doctorandus a răspuns (pentru sierra1):

"Dezactiveaza actualizarile" e sfat de dat la dusmani. Hackerii stiu de ce.

| sierra1 a răspuns (pentru doctorandus):

Ce vorbești dom-doctor?

| sierra1 a răspuns (pentru doctorandus):

Imi pare rău dar nu știu franceza

| doctorandus a răspuns (pentru sierra1):

Daca nu intelegi limba engleza nu mai da sfaturi despre securitatea informatica.

| doctorandus a răspuns (pentru sierra1):

De ce e bine sa cumperi un telefon cu Android One? Pentru ca are updateuri de securitate de la Google in fiecare luna, timp de cel putin trei ani de zile de la lansarea lui pe piata.

| sierra1 a răspuns (pentru doctorandus):

Adică să iau Nokia sau Motorola in loc de Samsung? Nu merci!

| sierra1 a răspuns (pentru doctorandus):

Ce vorbești dom'doctor? Cred că o iei nițel pe arătură!

| doctorandus a răspuns (pentru sierra1):

Pe aratura ai luat-o tu, ca dai sfaturi de om tarat!

| sierra1 a răspuns (pentru doctorandus):

Vreo injurătură nu pui pe aici, să fie completă postarea?

| doctorandus a răspuns (pentru sierra1):

Esențial în viață este ca omul să știe la ce nu se pricepe și ce nu e în stare să facă.

| sierra1 a răspuns (pentru doctorandus):

Să ințeleg că tu ești arbitrul de p-aici și tu decizi cine e priceput sau nu, cine e in stare să facă sau nu, cine e vorbitor de franceză sau nu?

| doctorandus a răspuns (pentru sierra1):

A, da, dupa tine inginerii de la Google sunt toti tampiti, din moment ce muncesc pe branci sa identifice si sa repare exploituri. Ceea ce Samsung nu prea face.

Si ca sa nu crezi ca le-ar pune strambe, Google face patchurile publice, in fiecare luna. Licenta ii obliga. Challenge of the reverse engineering loves it.

Nu e o gluma: tot codul sursa si toate schimbarile din el trebuie sa fie publice. Doar driverele sunt blob-uri (si nici alea in mod obligatoriu).

| doctorandus a răspuns (pentru sierra1):

Baga un Google Translate cu https://www.consumentenbond.nl/......en-samsung

Sau citeste https://www.consumentenbond.nl/......amsung.pdf

Combée: "That used to be very different. Before, that information – if it was there – was hidden away on their site. Thus, we have brought some movement in the market with this case; as a result of which consumers are now, in any case, better informed. But we continue to strive for manufacturers to not only inform consumers about their update policy, but that they also provide updates for all devices for a minimum of two years after purchase. Only in this way consumers can assume that their devices remain secure and usable for a minimum period.’

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Toate telefoanele noi cer actualizarea sistemului. E bine sa faci actualizarea. Nu te lua dupa oricine.

| flaviusfly1 a răspuns:

Nu este adevarăt actualizările de sistem sunt pentru a înbunătați calitatea divaisului sau in cazul tau pentru a adăuga funcți noi, Nu este adevarat nu se-va "încetini" telefonul, pentru că este un smartphone Relativ nou întradevar după câți-va ani (2-3)dacă producătorul ar mai trimite actualizăr AR PUTEA ca telefonul să "încetinescă", dar asta nu este o problemă pentru că Samsung nu mai face acest lucru.

| Ezic explică (pentru flaviusfly1):

Multumesc mult amice