| OglindaOarba a întrebat:

am o mica-mare problema legata de Internetul pe mobil de la Orange.

Mi-am cumparat un telefon LG Optimus One P500 si mi-am activat optiunea de la Orange Young de 7 euro cu internet nelimitat intre orele 9-17.

Problema e legata de setarile automate pe care le-am luat de pe site-ul Orange dar parolele 0 sau 0000 nu functioneaza. Am fost astazi la un Orange Shop si mi-au cerut 23 lei pentru setari (mi se pare exagerat).

Intrebarea mea este : voua vi s-a intamplat sa nu functioneze si daca da, v-au cerut cei de la Shop-uri bani pentru lucrul asta?

P.S: Asta mi s-a inatmplat si cand mi s-a demagnetizat cartela -eu din cate stiu ti-o schimba gratuit- acesti hoti mi-au cerut 40 de lei si logic ca nu le-am dat si in schimb a trebuit sa-mi iau alta cartela.

Va multumesc :*

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, în general, se solicită o anumită sumă...

Ceri şi tu bonul fiscal!
Îi spui că plăteşti dar să-ţi dea bonul...

NU prea ai ce face altceva.

Toate cele bune.

7 răspunsuri:
| hummmer a răspuns:

Fa o reclamatie pe site-ul Orange[ala mare] si scrie-le toate astea si unde e amplasat[oras, judet].

| TheAnonimous3037 a răspuns:

Aceiasi problema cu internetul o am si eu, doar ca nu am fost la orange.Depinde acum de unde ai luat telefonul si daca aveai garantie.

| OglindaOarba explică (pentru hummmer):

That's the spirit!

| OglindaOarba explică (pentru TheAnonimous3037):

Eu am gasit niste setari pe Internet pentru Androide. Internetul merge acum si uite asa am scapat de o cheltuiala de 23 lei big grin

setari-->comenzi wireless-->retele mobile-->nume puncte de acces-->APN nou
Completeaza urmatoarele setari pentru Orange

Name : Orangenet
APN : net
MMS protocol : WAP 2.0
MCC : 226
MNC : 10

...mie asta nu mi-a mers si am incercat asta

Nume: Orange internet
APN: net
MCC:226
MNC:10

| OglindaOarba explică (pentru bursuc001):

Multumesc:*

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru OglindaOarba):

Cu plăcere!

O zi frumoasă.

| OrangeHelper a răspuns:

Salut,

Pentru realizarea setarilor pe telefonul tau poti verifica tutorialul de aici :
http://www.orange.ro/......din_src/1. In ceea ce priveste taxa perceputa pentru setari, aceasta este valabila in orice Shop Orange pentru orice tip de telefon.
Pe viitor poti consulta sectiunea Orange Help pentru configurarea oricarui telefon mobil la internet.

O zi buna,
Orange Helper