| Marylol a întrebat:

Buna TPU am o nelamurire cum este treaba asta cu Wifi-ul? si cum pot conecta un telefon la internet cu WIFI,ADICA trebuie sa am un aparat, o antena ceva gen? VA ROG EXPLICATI-MI

Răspuns Câştigător
| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Buna!
Pai..in primul rand, WiFi-ul care vrei tu sa il iei pe telefon, vine dintr-un router.
Ce este un router - Pai. daca ai doar un cablu de net (pentru calculator) si vrei sa ai net in toata casa, si WiFi (wireless), iti iei un Router. Bagi cabul in acel router, si iti creeaza o ..raza de cateva zeci de metri in care poti prinde semnal pentru internetul de pe telefonul tau. Poate fi accesat de catre orice Calculator/Laptop/Tableta/Smartphone care are WLAN (o chestie hardware).
Acest WLAN este o chestie facuta in fabrica, si daca ai un telefon mai vechi, care nu are acest. WLAN, nu se poate pune prin o aplicatie sau orice altceva..Trebuie pur si simplu sa aiba din fabrica!
Nu trebuie sa ai nimic, nici un aparat, nici o antena. Orice Smartphone (sau chiar si unele celulare mai bune) au acel WLAN.
Ne intoarcem la routere - routerele sunt de mai multe tipuri - A / B / G / N. Astea sunt ''protocoalele'' unui router. (Te poti informa pe http://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_802.11)
Aceste litere (a/b/g/n) te ajuta sa diferentiezi routerele, prin viteze.
A - primul protocol WIRELESS, cu viteze mici - 700-800kbps de obicei. '99
B - Realizat in aceeasi perioada cu A, acest protocol oferea niste viteze SI mai mici - 100-200kbps - '99
G - Un pic mai nou, din 2003, cu viteze mai acceptabile si raza mai mare! - 1-2Mbps
N - Routerele din ziua de azi, viteze mult mai mari! - 7-8Mbps! - 2009

Si te rog sa nu imi reprosezi ca vitezele date de mine sunt cu mult mai mici decat cele din acel tabel. Sa fim seriosi! Crezi ca in 1999 se downloada cu 54Mbps in casa oricui cu orice router?
Si nu cred ca, desi tehnologia avanseaza rapid, putem noi cu noul protocol AD cu 7GB pe secunda! Adica..asta ar insemna ca ne-am umple hard-ul in 1 minut?

Inapoi la telefoane -
Daca vrei sa stii daca te poti conecta (ai WLAN), afla numele telefonului, cauta-l pe GSMArena.com si cauta in specificatii!
Daca ai, trebuie sa il gasesti in setari (Wireless Settings;) )

Sper ca te-am putut ajuta!

| Marylol explică (pentru LeganzaMoonwalker):

Multumesc pentru ajutor

7 răspunsuri:
| Vvistula a răspuns:

Iti cumperi un router wireless, il contectezi la reteaua ta de internet apoi la calculator si o sa iti dea si semnal prin care poti intra pe internet daca ai wi-fi la tv, tableta, telefon si ce o mai fii..., daca vrei sa aflii mai mult cauti pe un forum specializat si vezi ca cel mai bine explica in manualul de instructiuni dupa ce cumperi un router.bafta

| StefaniaM a răspuns:

Daca-i Smat-Phone telefonul tau, gasesti wifi-ul la setari. Daca nu...n-ai ce sa-i faci.Iar daca sunt wifi-urile securizate poate prinzi prin centru unul nesecurizat si-ti descarci hacker de pe Google Play(nu toate-s bune). Bafta happy

| MD0 a răspuns:

Nu este antena, este un router wireless. el da internet la toate tabletele/pc-urile/laptop-urile/telefoanele pe care le ai in casa. ca sa nu profite si vecini tai de wireless-ul tau, trebuie sa ai o parola.

| euu2307 a răspuns:

Depinde...cu wifi daca vrei sa te conectezi in casa trebui sa ai un modem/router wirreless la calculator pe care scrie un cod.cand dai pe tel. sa activezi wifi-ul o sa iti apara aparatele conectate.fiecare modem are un nume, tocmai de aia tu il alegi pe cel care il sti, pe al tau adica si o sa-ti ceara parola si atunci o vei scrie pe aia de pe modem de care ziceam mai devreme, in locurile publice accesul la wifi este neparolat(de ex la Mc)

| JulietthA a răspuns:

Trebuie doar sa ai la telefon wifi, il conectezi si deja telefonul singur iti deschide pe ecran obtiuni care le urmaresti si te activezi happy Daca ai password la wifi, telefonul o sa ti-l ceara, dar posibil sa nu ti-l ceara (de ex. mie mi-l cere )happy ..bafta

| AndreeaHoran13 a răspuns:

Pentru a avea WiFi îţi trebuie un Router. Majoritatea telefoanelor prind WiFi-ul. Ca să îţi conectezi telefonul la WiFi trebuie să ai un Router prin preajmă. Te duci la setări şi apoi la conexiuni şi vezi dacă îţi scrie şi de WiFi ( wireless ). Dacă ai, apeşi pe căutare, şi ţi-l va găsi. Apoi apeşi pe el ( conexiunea căutată ), şi dacă are parolă trebuie să o introduci, dacă nu are parolă poţi intra pur şi simplu. Sper că te-am ajutat happy