| darkstyle99 a întrebat:

Buna TPU.
Am un abonament la Vodafone care e pe numele altei persoane cu care nu mai vorbesc.
Prima intrebarea este daca pot trece abonamentul pe numele meu fara sa fie el?
Pot sa redeschid eu un abonament pe numarul asta dupa ce se inchide acela?
Sau pot pastra numarul in continuare dupa ce expira abonamentul?
Vreau sa tin tot numarul asta.
Funda.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| NCristian a răspuns:

Da vei putea păstra acest număr, dacă persoana cu care ai făcut abonamentul vrea acest lucru.
Nu nu vei putea închide abonamentul fără acesta, abonamentu va putea fi închis doar dacă persoana respectivă este cu dumneavoastră, sau merge ea personal să-l închidă. Și nu va putea închide abonamentul dacă nu se va face toată plata pe loc, deci dacă mai ai un an de plată, ca să închizi abonamentul, va trebuii să plătești tot ce mai e de plătit.
Dacă expiră abonamentul, va trebuii ca persoana pe care este abonamentul să specifice că nu mai vrea prelungirea lui, dacă nu, acesta se va prelungi cu încă 2 ani sau pe cât timp ai avut abonamentul. Deci trebuie anunțat încetarea abonamentului. Numărul va rămâne la tine, îl vei putea folosi normal ca și o cartelă de credit reincarcabila.

Dacă nu mai vorbești cu acea persoana, atunci, puteţi să vă cumparati dumneavoastră o altă cartelă, problema e că nu veți putea avea aceiași număr. Dar fără acea persoană, nu veti putea să închideți sau să schimbaţi numele contractului.

Sper că ti-am fost de ajutor. Baftă cu problema.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fara consimtamantul titularului, raspunsul este NU, NU si NU.
Doar titularul poate dispune oricare varianta, daca reusesti sa-l convingi (sansa mica daca sunteti certati).

| Bibiandreeamaria a răspuns:

Da ai putea suna la ei, daca stii toate datele acelei persoane, cum ar fi data nasteri anul, si ci persoanei, si al dai furat iei al inchid, si tu dupa aceia te duci la un Vodafone si ati faci alt abonament cu nr preferential. sper cam fost de folos