| anonim_4396 a întrebat:

Am un Evolio M5 Am o problema cu acesta. De cand am introdus cardul SD in acesta a inceput sa " se comporte " mai diferit, adica : se blocheaza, nu pot instala jocuri pe acesta ( de pe magazin play ), aplicatiile nu merg cum trebuie ( nu-mi vine sa cred ca nu-mi intra in camera foto ). Ei bine, cand scot cardul SD, totul revine la normal, merge bine, nu se blocheaza, dar am nevoie de acesta fiindca nu am multa memorie pe telefon. Intr-o zi ( cand aveam cardul SD introdus in telefon ), voiam sa instalez un joc cam de 1, 4 GB. Am asteptat, iar instalarea s-a blocat la 51%. Am mai stat 20 de minute, tot 51%. Incerc sa anulez instalarea apasand pe butonul " X " din dreapta acesteia. Nu merge. Am intrat in " aplicatii " sa vad daca jocul s-a instalat dar ramane 51% pe magazin play, fiindca mai da erori. Nu merge, ecran negru. Ma enervez si incerc sa repornesc telefonul. Se inchide dar nu porneste la loc. Tin apasat pe butonul acela de pornire si simt o vibratie. Mai tin o data, la fel. I-am scos bateria ca nu mai pornea. Introduc bateria la loc si imi aprind telefonul.A pornit. L-am resetat de 3 ori din frabrica, am formatat si cardul, chiar nu stiu poate e din vina cardului fiindca prima data (cand l-am cumparat) cand l-am introdus in telefon arata in loc de 8 GB, 7, 50 GB chiar nu stiu de ce, si nu era nimic pe el. Va rog ajutati-ma, sper ca nu este din telefon.

Răspuns Câştigător
| ovidiu68 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci cu el la operatorul de telefonie se unde l-ai luat si sa-i explici problema.

3 răspunsuri:
| ovidiu68 a răspuns:

Formatare in fat.
Incearca programul asta de formatare
http://www.softpedia.com/get/System/File-Management/SDFormatter.shtml

Incearca cardul pe alt telefon sau incearca un alt card.

| loeder23 a răspuns (pentru ovidiu68):

Cred ca telefonul nu suporta carduri SD, acesta reactionand prin nefunctionarea aplicatiilor, jocurilor etc. Dar sunt foarte curios, atunci cand il introduc, de ce nu merge sa repornesc telefonul? Adica se inchide dar nu porneste, trebuie sa-i scot bateria si sa o bag la loc ca sa porneasca. Cand mi-am cumparat telefonul ( acum 6 luni ) am mai avut un card de 4 GB. Si cu acela a facut la fel. Sa mi-l duc la reparat? Nu mai pornea la loc ( cand dadeam repornire ) cand aveam o aplicatie la descarcat pe magazin play. Dadeam repornire deoarece dura infinit pana cand se descarca aplicatia respectiva.

| loeder23 a răspuns (pentru ovidiu68):

Am rezolvat problema, a trebuit sa iau un card SD din alt magazin. Multumesc pentru sfat!