| Radu_Traian_1992 a întrebat:

Am un Samsung galaxy s6 edge, si ma tine prea putin bateria, este normal sa se descarce in 17 minute, 8%? Si nu m-am jucat pe el, am trimis doar cateva mesaje si am intrat pe net ca sa vad parerea voastra si nu am gasit ce ma interesa. Ai mai vreau sa stiu, daca cumpar o baterie originala si merg cu el la service GSM, imi monteaza bateria chiar daca nu am cumparat-o de la ei?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Bateriile se uzeaza in timp: ori nu se mai incarca complet, ori se descarca prea repede, ori amandoua.
Telefoanele mai noi sunt facute sa tina bateria ma mult. Iti recomand sa nu mai investeti in alta baterie, ci intr-un telefon nou, chiar daca poate performantele camerei nu sunt la fel de bune ca la acesta pe care il ai acum. Dar cel putin te tine bateria mai mult, mai ales daca vei lua unul cu acumulator de cel putin 4000mAh. De exemplu, eu il am pe acesta si sunt multumit de bateria lui, chiar daca la camera este destul de slab in comparatie cu un s7 edge. Dar pozele si filmuletele nu le iau cu mine nici in mormant si nici in cer; pe mine ma intereseaza sa imi fac treaba cu el aici pe pamant.

Daca iti vei cumpara doar o baterie noua, aceasta iti va fi schimbata in service, si probabil gratuit daca o vei cumpara de la service-ul respectiv.

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Când am zis că am telefonul acesta, eu am pus link cu Xiaomi Redmi Note 5 global version:
https://m.emag.ro/......D28NHJBBM/
Mulțumesc pentru fundă! Și succes în alegerea unui telefon bun.

| Radu_Traian_1992 explică (pentru anonimg):

Super, sa il folosesti sanatos!?

| iDarkness a răspuns:

La s6 edge-ul meu i-am dezinstalat aplicatii preinstalate pe acolo si i-am scazut rezolutia la 180×720 bateria ajungand dela ora 7 pana la ora 20-21 cu 15 procente si utilizare normala

| alex495 a răspuns (pentru iDarkness):

E dusa bateria la baiatul asta. E normal, asa patesc toate telefoanele dupa un an 2. Te duci la service gsm si comanda ei de la dealer ul lor. Daca vrei sa fi sigur ca i originala si ca nu si pun baietii comision la baterie sfatul meu cumpara inainte de pe eMAG ca s ieftine si i o dai pe aia sa o monteze

| lorena66 a răspuns:

Depinde. teoretic da, ti-o montează, dar uita-te si la costuri.

| Radu_Traian_1992 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

| Iosua2001 a răspuns:

Da

| SashaCeaSexy a răspuns:

Ti-o monteaza dar nu pe gratis. Uite niste sfaturi sa nu ti se mai descarce asa: seteaza rezolutia pe HD (tu in mod normal ar trebui sa o ai pe WQHD), seteaza culorile pe Basic, porneste economisire baterie, opreste Bluetooth, seteaza luminozitatea pe la jumatate (ca sa poti si sa vezi ceva), opreste Always on Display, opreste locatia, opreste orice fel de High Performance si atunci cand nubil folosesti o perioada mai lunga (atunci cand te culci si il pui la incarcat de exemplu) inchide-l de tot, adica baga-l in stand by.
Sper ca te-am ajutat.