| anonim_4396 a întrebat:

Am un Samsung S9 din luna martie si recent am observat ca lucruri precum literele de pe tastatura au ramas "imprimate" pe ecran. Aveti idee care ar putea fi cauza si cum as putea rezolva?

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| nicu991 a răspuns:

Este boala ecranelor AMOLED, se numeste efect burn-in atunci cand pe ecran este afisat timp indelungat o imagine/buton static rezultand in degradarea pixelilor.
Se rezolva doar cu inlocuirea display-ului. Alte mituri prezente pe internet sunt ineficiente spre nule in "repararea" problemei de fata.

| marinaru777 a răspuns:

E din display ceva doar inlocuit dispare, nu e problema de soft.

| Cosmin89321 a răspuns:

Salut,asta mi s-a intamplat si mie, se duce in cateva ore umbra lasata de tastatura, nu a lasat urme permanente la mine si nu cred ca e rau. Tine de ecran, restartul nu rezolva nimic.