| andra2003cool a întrebat:

An un telefon mobil si mi-am virusat androidul... Stie cineva cum mi-l pot devirusa? Sau daca imi bag card de memorie in el se viruseaza si cardul?

! FUNDAA!

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Ai văzut ce pătești da©a ți-ai rootat telefonul? Adică ai folosit contul de root pe post de cont de user, înlăturând prin asta orice urmă de securitate al sistemului linux care dacă se exploatează așa cum e este invirusabil.
De devirusat cam greu, ca daca virusul a apucat să se injecteze în kernel, nu-l mai scoți de acolo numai cu un soft nou.De rgulă cam acolo se cuibărește.
Android e Linux deci funcționează ca orice sistem Linux.Nucleul sistemului e baza.Deci în service cu el și pe viirto nu te mai lua după toate cretinătățiile de pe YouTube și Google care îs postate acolo cu scopul de a vă disruge sistemele.Succes

| Radu284 a răspuns (pentru DeyCj):

Umm, telefonul meu e rootat de aproape 2 ani, si nu am virusi in el. Oricum, cel putin la mine e setat in asa fel incat fiecare aplicatie care vrea root necesita permisiunea mea.

| DeyCj a răspuns (pentru Radu284):

Unele aplicații nu au nevoie de permisiuni, adica virușii, ei daca securitatea sistemului este dezactiavtă se infltrează direct în sistem.Mai mult ca sigur ai mușcat din virusul bunny(așa îi zice.este unul din cei 5 viruși pentru Linux, care este cel mai răspândit, și da nu cere nimic numai acces de root ce tu tocmai i la-i dat.

| Radu284 a răspuns (pentru DeyCj):

Ma bucur ca stii tu mai bine decat mine starea telefonului meu, si ce virusi am in el happy

| DeyCj a răspuns (pentru Radu284):

Am testat destule și sub Linux și sub Windows.Malware mai ales, dar cu scopul de a căuta si găsii și implementa soluții eficinte de securitate. Bunyy-ul e cel mai răspândit virus pentru linux și pe asta se bazează.Pe breșele de securitate lăsate intenționat de useri(folosirea contului de root pe post de cont de user, neatenție la notificări, etc). Virusul ăsta o fost creat pe post de poartă de lansare a atacurilor de haking prin calculatoare.Nu știu daca mai are vreun efect acuma dar nu poți fi sigur nici o dată.

| Radu284 a răspuns (pentru DeyCj):

Si cam cum se foloseste contul de root pe Android? Adica sa fi logat, implicit, ca root?

| DeyCj a răspuns (pentru Radu284):

Mai bine nu.Nu recomand să se facă asta.Contul de superuser e un cont de recovery.E un miraj că sistemul se mișca mai repede că pe orice cont de root nu ruleaza serfvii implicite numte cum îs cele de criptare date sau securitate.
deci mai bine fără. Succes

| Radu284 a răspuns (pentru DeyCj):

Ce voiam sa-ti spun este ca nu e chiar asa usor sa te loghezi ca root pe telefon, si aproape nimeni nu face asta.

| DeyCj a răspuns (pentru Radu284):

Știu.Știu destul de mulți care au făcut greseala asta.Acuma în cazul tău nu mai ai ce face numa să îl resoftezi și să nu îl mai folosești pe contul de super user sau root.E cel mai bine.Că ce antiviruși îs pentru android îs porstii pe acre arunci banii degeaba.

| Radu284 a răspuns (pentru DeyCj):

Tu sper ca iti dai seama ca nu eu sunt autorul threadului asta? happy

| DeyCj a răspuns (pentru Radu284):

Știu că e o ea. happy, dar dacă tot mi-i replicat de ce să nu îți răspund.

| Radu284 a răspuns (pentru DeyCj):

Atunci de unde pana unde crezi tu ca am virusi in telefon, si ca ma loghez ca root, si ca nu mai pot scoate virusii?

| DeyCj a răspuns (pentru Radu284):

Că am văzut târziu că ți ț-am replicat(din grabă)

13 răspunsuri:
| IonutGaby a răspuns:

Mmm,cauta un antivirus bun, dar daca ti-a intrat in kernel iti trebuie un soft reinstalat!