| Erekest a întrebat:

Aș dori să-mi iau un telefon, mai exact iPhone 7+, însă înainte să-l achiziționez aș dori câteva informații. Care e treaba cu iCloud ul, transferul de fișiere/date de pe telefonul vechi..genul ăsta de informații l-aș dori.
Cine mă ajută cu cele mai multe și folositoare informații, îi dau fundă!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pe scurt, ca si pentru cineva cine n-a avut iPhone inainte, doar telefon cu Android:
1. Diferenta MAJORA intre iPhone si Android este ca, iPhone NU ARE CARTELA DE MEMORIE, doar memoria INTERNA se poate folosi pentru stocare.
2. Pentru a salva /transfera datele (poze, filmari, documente etc.), la ambele sisteme se poate folosi server dedicat: la iPhone se foloseste iCloud (maxim 5Gb gratuit), iar la Android se poate folosi Google Drive (maxim 15Gb gratuit) sau alte server de cloud ("nor").
3. Ambele sisteme se pot conecta prin cablu la un calculator, dar uneori pot aparea "mici" probleme de conexiune (in functie de versiunile sistemelor de operare folosite. De obicei, continutul cartelei de memorie de pe telefoanele cu Android se pot "vedea" direct de pe calculator (PC, laptop), dar iPhone-urile nu totdeauna. Pentru gestionarea completa a iPhone-ului este necesara instalarea programelor iTunes si iCloud.

In rest, folosirea celor doua sisteme de telefoane seamana destul de mult, ambele fiind intuitive.

3 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

ICloud e un sistem de diverse cioace de la Apple
in principal e folosit pe post de backup storage (la fel ca, google drive)

asa ca, daca telefonul vechi a fost tot iPhon, atunci daca ai facut backup (e in setari) si iti bagi Apple-id in noul telefon, atunci automat o sa faca restore la aplicatii, poze, contacte, etc.

altfel (iCloud are gratiz numai 5Gb... parca) poti sa faci backup la vechiul telefon in calculator cu iTunes si apoi sa il restaurezi pe noul telefon

daca vechiul telefon nu a fost tot iPhone atunci chestia devine complicata... RAUUUUU

| Bizon95 a răspuns:

Acum, recitind, imi dau seama ca nu ai avut iPhone, ca nu intrebai de iCloud
asa ca:
https://www.google.com/search?q=how+to+migrate+from+Android+to+iOS
https://www.imore.com/how-switch-from-android-iphone-ipad
da-i cu google translate daca nu stii engleza

| adryang78 a răspuns:

În iCloud poți stoca fișiere de oriunde, atâta timp cât ai acces la internet. Este practic un server pe care sunt stocate și le poți accesa de oriunde în lume, similar cu Drive sau Dropbox.
În principiu, încarci tot ce ai nevoie din vechiul telefon și le poți descărca după achiziționarea noului telefon. Trebuie să-ți faci un cont (utilizator și parolă). Dacă vechiul telefon este tot iPhone, atunci merge, dar dacă nu, atunci te sfătuiesc să le stochezi pe un server accesibil din browser (Google Drive) sau care are aplicație pentru toate sistemele de operare (Dropbox). Astea sunt cele mai uzitate. iCloud este doar pentru sistemele de operare Apple.