| HaMaCenTER a întrebat:

As vrea sa stiu daca pot face un upgrade la android de la 2.3.6 la o versiune mai noua. Mentionez ca am Samsung Galaxy Ace(Gt-S6802). Daca pot imi puteti spune cum?

Răspuns Câştigător
| Cubix181 a răspuns:

Salut, HaMaCenTER!
Da, poti face upgrade de android cu rom-uri, bineinteles. Ce sunt rom-urile? Rom-urile sunt niste imagini de android pe care ti le poti pune pe telefon daca ai clockworkmod sau recovery mode. De obicei orice telefon de la Samsung are default Recovery Mode. Cum ajungi la el? Pai trebuie sa tii apasat pe butonul de pornire(cand telefonul e inchis) si pe buton de volum up/down. Depinde de telefon, nu am avut acest telefon, deci poti incerca. In momentul in care ai ajuns la acel Recovery, trebuie sa ai pe cardul SD imaginea cu android-ul pe care o iei fara probleme de pe net. Imaginea trebuie sa fie speciala pentru tipul si modelul tau de telefon! Asa si dupa aia ii dai la chose update from internal sd card(sau unde ai pus tu imaginea)si selectezi imaginea. Ii dai yes si se instaleaza. Dupa aceea dai reboot phone si gata ai upgrade la Android! happy Pentru mai multe detalii/daca nu functioneaza contacteaza-ma la:
Mess: Cubix181@Yahoo.Ro
Skype: Cubix181
Funda?big grin
Iti doresc o zi buna si sa reusesti!
Succes! happy

1 răspuns:
| 0x11111051 a răspuns:

Mai in scurt, e si te invata singur, asa cum am facut-o eu. Incepe cu drepturile root, dupa aia clockworkmod.