| lalalalala2020202 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu care sunt plusurile si care sunt minusurile unui iphone față de Android. Vreau sa trec pe Ios, dar sunt unele lucruri precum "chat head" ul de la messenger, care am inteles ca nu exista pe ios.Imi puteti spune daca merita sa imi iau si ce are diferit fata de Android? Multumesc antocipat.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Diferența este ca sistemul e foarte limitat, nu poți customiza sau modifica mai nimic din ce poți pe Android.
Iar dacă vrei muzica și filme, plătești din greu--poți asculta sau copia muzica doar prin iTunes.
Și mai e o diferență: prețul aproape cu 50 % mai mare, pentru performanta identica sau chiar mai slaba celei de pe Android.
Însă atâta timp cât exista fraie. Pardon, fani... Plătește, neica!
Când vad cum se îmbulzesc la acele lansări, și aplaudă la comanda, exact ca niște oi sau adepții lui Bivolaru, ma apuca greața.

| andreutz a răspuns:

Personal nu recomand Iphone/Apple. Sistemul lor IOS este mult prea complicat, iar cand vine vorba de share la informatii/muzica/poze etc, sunt compatibile doar cu alte telefoane sau dispozitive Apple. Android-ul este mult mai usor, si foarte stabil mai nou. Aplicatii gasesti destule, sa te saturi.

| Uvox a răspuns:

Adică ai vrea sa te alături clubului iSheep?
Ce mai contează atunci?
Plusuri nu prea are decat la preț, iar ce iti spune un iFan e biasat din start. Nu spun ca nu sunt ok dar daca cantaresc dezavantajele si pretul produselor Apple ajung la concluzia ca nu merita. Imi permit dar dpmdv nu merita.
Lucrez in IT de foarte multi ani. Androidul este mai ok, crede-mă. Si sunt multe telefoane cu Android care oferă performanțe apropiate la calitate comparabilă si la un preț mai mic.
Ma amuza "încăpățânarea" nejustificata a unora cand e vorba de Apple. Care oricum nu mai este ce a fost la început.