| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt diferentele principale dintre procesoarele Exynos si Snapdragon?

3 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Diferența enormă în randament. Snapdragon sunt net superioare.
Gestionare energie, oferă mai multă potență telefonului...sunt mult mai eficiente.
Samsung face testele cu snapdragon ca sa le iese bine.
Apoi vând telefoane cu snapdragon în SUA și în câteva țări din Asia.
Europenilor le vând exynos care e un procesor mult mai slab.

| Ineys a răspuns:

Depinde de model. Un utilizator care nu stie diferentele nici n-o sa le simta, asa ca ia-ti ce telefon vrei indiferent daca are Snapdragon sau Exynos.

| Flameplm a răspuns:

De obicei depinde de modele, dar asa vorbind in general diferenta este ca exynos-urile sunt clock-ate la viteze mai mici, dar au coruri mai multe si la snapdragon e fix opusul.
Cele exynos folosesc procesoare grafice ARM Mali si cele snapdragon folosesc adreno.