| Andreeadeea23185 a întrebat:

De cateva zile nu îmi merge cartela sim (îmi arată ca nu este). Ce sa fac?
Pana astăzi de dimineața l-am lăsat așa crezând ca poate nu am semnal, apoi am verificat daca este cartela mișcată sau are o alta problemă. Totul arata normal...
Am luat in calcul pana si varianta de a restarta (l-am trecut pe setarile din fabrică) crezând că poate s-au șters ceva setari importante, deși este destul de mica această probabilitate.
M-am resemnat si mi-am cumparat alta cartelă (telefonul meu este 2Sim, adică permite doua cartele in același timp) insă nici pe această nu "o ia" cum s-ar zice.
Ce este de făcut? Cum pot proceda?
Sincera sa fiu nu prea as vrea sa merg la un specialist deoarece cred ca este o banalitate si poate doar fac eu ceva greșit. De asemenea, am învestit (dacă pot spune așa) in multe reparații ale acestui telefon si nu as mai vrea sa dau alți bani

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Baga doar noua cartela in PRIMA pozitie de cartela.
Intra la setari - retele, da-i o cautare de retele si alege reteaua manual.
Daca telefonul nu vede nici o retea cu nici una din cartele, atunci e defect.

| Alexuţ02 a răspuns:

E din cauza telefonului, locul acela care ți citește cartela.

Mergi la un GSM și rezolvă ei, singură nu știu ce să i faci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexuţ02):

Pe bune? Adica defect la slot sim 1 si slot sim 2? Mai repede cred ca are defectiune de software.

| Andreeadeea23185 explică (pentru anonim_4396):

Habar nu am ce are, s-a stricat așa, deodată!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeadeea23185):

Ce telefon e si de cat timp il folosesti?

| cristi202 a răspuns (pentru Andreeadeea23185):

Lucrurile se strica, asa, deodata. Daca am sti de fiecare data cand ne lasa unul si se strica, ce bine ar fi! Ma tem ca nu ai ce face si trebuie sa il duci la specialist. Nu e chiar o nimic toata. Batrinul meu LG Optimus a functionat doi ani fara sa recunoasca cardul de memorie, si nici azi nu merge, desi dupa un an l-am dus pentru inca cateva probleme la service, celelalte le-au rezolvat, nu si problema asta happy. Acum am trecut pe ceva mai performant, pe Huawei P Smart.

| Alexuţ02 a răspuns:

Nu știu ce are, mă refer la eroare de citire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa mergi la "specialist". Mergi la un magazin al carui operator apartii si iti inlocuieste cartela. Probabil s-a demagnetizat cartela SIM.

Sau poate a trecut perioada de gratie si s-a dezactivat cartela.

| Andreeadeea23185 explică (pentru anonim_4396):

Ok, mulțămesc!
Dar cealaltă cartelă? De ce nu o primește?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeadeea23185):

Scuze,abia acum am vazut ce ai scris. Asa se intampla cand citesti printre randuri. laughing Daca nici cartela noua nu o gaseste, atunci telefon defect. Mai bine recicleaza rebutul si cumpara altceva. Samsung sau Huawei.

| Andreeadeea23185 explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca trebuie să-l schimb dar părinții nu vor sa-mi cumpere altul pana la ziua mea

| mcristiioan a răspuns:

Te duci la firma de la care este cartela sim si ti schimbi cartela. S-ar putea sa iti cara pana in 25 lei.