| DreezyD a întrebat:

Ieri mi-am luat telefonul Allview P5 Quad. M-am jucat putin pe el [jucat in sensul ca am descarcat niste aplicatii, le-am instalat, am schimbat imaginea de fundal si soneria, m-am uitat prin setari] si am observat ca procentajul bateriei scade foarte repede. Deschid Facebook-ul, de exemplu, ii ia 3% din baterie. Si nu este din cauza Facebook-ului, pentru ca face la fel cand folosesc KIK-ul. L-am incarcat, am deschis netul, mai aveam 97%. Ce sa fac? E bateria de vina, telefonul, aplicatiile? Sunt confuza. Cineva mi-a spus ca asa se intampla, asta pana se obisnuieste bateria.

Răspuns Câştigător
| Justlikeme11 a răspuns:

1. Daca l-ai luat nou, din magazin cu garantie, poti sa te duci cu el inapoi daca e ceva in neregula.

2. Si eu am Allview, dar P4 duos. Sunt telefoane bune, si pe mine ma tine bateria cam o zi daca il solicit 60% si 3-4 zile daca il bazai rar...convorbiri scurte...

3. Display mare + android = consum mare. Din pacate, telefoanele nu au avansat atat de mult tehnologic, incat sa tina si bateria asta sad Nu avem ce face... asta e!

4. Daca l-ai luat nou, din magazin trebuie formatata bateria: o descarci pana se inchide, apoi il bagi la incarcat 12 ore fara sa umbli la el, inchis! Faci acest lucru de 3 ori, ca sa te tina mai mult, ai incredere in mine ca am testat pe pielea mea ce inseamna sa faci asta cu o gramada de telefoane si alte produse (aparat foto, laptop). E mare diferenta! Si ar fi bine sa ii mai faci o data la 2-3 luni chestia asta ca sa nu se duca bateria asa repede, mai ales daca il soliciti.

5. Evita sa vorbesti sau sa te joci pe el in timp ce se incarca pentru ca distrugi bateria.

Cauta si tu sfaturi despre cum se mentine o baterie la telefon, sper ca ti-am fost de folos!

| DreezyD explică (pentru Justlikeme11):

Okay, iti multumesc foarte mult. Am sa incerc sa formatez bacteria...

1 răspuns: