| Alessiaalexa a întrebat:

Mi-am achizitionat un Huawei p20 lite si are bateria incorporata.Imi explicati si mie cum se incarca corect o baterie sa poata sa ma tina mult? Am mai avut un telefon cu bateria incorporata si ma tinea 2 ore il lasam sa se descarce si il lasam pana la 100%, am inteles ca nu este bine.

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Bateriile actuale recunosc ciclurile de incarcare-descărcare.
Ca sa ii lungești viața nu lași să scadă sub 20% și il incarci până la 90%.
Nu o să poți face asta tot timpul deoarece nu poți să stai lângă telefon. Însă când ai ocazia poți incărca așa cum am scris.

2 răspunsuri:
| gothicbat a răspuns:

Trebuie să-l lași să se descarce de tot.

| Iepurilaaa a răspuns:

Ii consumi bateria care o avea cand l.ai luat si dupa îl bagi la încărcat si il scoti imediat ce se face 100%. o sa te tina o zi intreaga