| Blayan18 a întrebat:

Buna,TPU, mi-am cumparat un A5 2017, si am citit undeva ca atunci cand incarc telefonul el trebuie sa fie inchis, asa este? Sau ca funcția "Always on display" mananca baterie si bu trebuie sa fie aprinsa cat timp telefonul se încarcă. Asa este? Help!

4 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

A5 2017 are fast charging. Ai observat, probabil, că în nici două ore e încărcat complet. Mai puțin chiar dacă nu îl folosești în timpul ăsta. Nu trebuie să fie închis când îl încarci. Îl poți închide doar dacă vrei o încărcare ceva mai rapidă.

Always on display e o funcție inutilă, din punctul meu de vedere, pe care ai putea să o dezactivezi ca să nu îți consume bateria. Telefonul are un mod de economisire energie, în caz că vrei să țină cât mai mult, adică peste 14 ore cu folosire normală, fără abuz de jocuri/videoclipuri etc. Dacă îl activezi, always on display se dezactivează automat.

| ririsa a răspuns:

Poti sa il tii cum vrei atata timp cat nu il lasi sa se descarce mai mult de 10 %

| roanunt a răspuns:

Telefoanele de generatie noua au memorie pe baterie, deci nu trebuie sa mai formatezi bateria.
Un ciclu de incarcare este acela cand descarci telefonul pana se inchide si apoi il incarci pana la 100%. Acela se numeste ciclu complet. O baterie pentru telefoanele de generatie noua, are intre 400 si 440 cicluri de incarcare. De preferat pentru baterie, ca ea sa poata da randament mai mult timp, este sa o pastrezi incarcata intre 50% si 85%.
Telefonul nu trebuie sa fie inchis ca sa il incarci. El doar se va incarca putin mai greu, datorita faptului ca atunci cand este deschis, acesta consuma ceva resurse din baterie, dar asta va face ca incarcarea sa fie PUTIN mai lenta.

| tigru1 a răspuns:

Primele trei incarcari trebuie sa te joci pe el pana se inchide si dupa il bagi la incarcat 24 de ore (la primele 3 incarcari) adica de 3 ori sa te joci pe el pana ii formatezi bateria... dupa cele 3 incarcari il incarci si il scoti cand face 100%...eu asa am facut cu toate telefoanele noi pe care le-am avut