| Andreea1999andreea a întrebat:

Mi-am scapat telefonul in apa! Difuzorul merge perfect, touch-ul la fel! Întrebarea mea este: Se poate strica telefonul in urmatoarele zile? Îmi puteți da niște sfaturi?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pe al meu l-am scapat anul trecut in apa si l-am tinut in orez o saptamana, desfacut. Merge si acum. Se mai aude cate un sfarait la difuzor, cateodata.

| cfrtobias a răspuns:

Ce telefon ai?

| Gaby405 a răspuns:

Cel mai ok pentru a nu avea surprize neplacute iti recomand sa-l pui in niste prosoape de bucatarie si sa-l lasi 24 de ore asa. Chiar si daca este rezistent la apa tot ar trebui sa faci asta deoarece acel adeziv din jurul ecranului nu este intotdeauna de incredere. El poate functiona normal acum iar peste cateva ore se poate inchide brusc si asa sa ramana (iti spun din propia experienta)

| SomethingFunni a răspuns:

Teoretic daca scapi un dispozitiv electronic in apa nu trebuie sa il pornesti o zi pana cand nu esti sigur ca s-a uscat pentru ca altfel face circuit inchis cu apa ca si conductor (scurt electric).

Daca nu s-a stricat pana acum probabil e ok.

| 1q0p2w9o a răspuns:

Daca este rezistent la apa, cu certificatule IP66, 67 sau 68 sau daca are de la IP45 in sus sia durat doar cateva secunde, atunci nu vei avea nicio problema, cat timp a fost apa dulce. Daca l-ai scapat la mare, in apa sarata, sunt sanse sa patesti in urmatoarele zile.

| BoBoAlin a răspuns:

Sfat de băgat la tavan: Când scapi un telefon in apă, nu-l aprinde. Scoți bateria și il pui intr-un bol cu orez.Il lași cateva ore și nu vei avea probleme și nici frici happy