| Tempest75 a întrebat:

Nu stiu daca intrebarea e in categoria buna sau nu deci as ruga sa nu fie stearsa ci doar mutata.
am un card SD de 8GB iar dupa ce am sters absolut tot de pe acesta am ramas cu 7. 44GB liberi din 8. intrebarea mea este de ce? Mentionez ca am facut acest proces si de pe telefon si de pe PC in speranta ca voi rezolva ceva
Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Pentru că în loc să socotească corect (1 GB = 1024 MB), majoritatea spun „rotund" că ar fi de fapt... doar 1000. Dap PC-ul nu știe să mintă. El împarte 8000 MB la 1024. Și cât crezi că-i dă?!? 7, 8. pe urmă, la fosmatare se mai pierd niște MB pentru zona de FAT și alte prostii. Niciodată nu poți folosi 100% toți biții disponibili pe un disc.

| Tempest75 explică (pentru mihai69):

Poti sa imi explici ce e aceasta zona FAT?

| mihai69 a răspuns (pentru Tempest75):

Mai bine decât e explicat aici, nu prea pot:
http://en.wikipedia.org/wiki/Design_of_the_FAT_file_system#Layout

4 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Da-i un format.

| Pyml1 a răspuns:

Fiecare spatiu de stocare isi face singur o parte ascunsa care are softul sau pentru a lucra ex un hard 500gb ai decat 488gb isi aloca el un spatiu pentru soft la fel is toate! Funda