| stefan67890 a întrebat:

Bună TPU!

Vreau sa îmi cumpăr un telefon nou da nu știu care e mai buna.(Huawei p20 lite (64gb)...Sau Samsung A6 )?

5 răspunsuri:
| armygirl a răspuns:

Eu zic Huawei p20 lite. Am telefonul de aproape 10 luni și nu pot fi mai mulțumită de el. Se mișcă repede, se încarcă la fel de repede și memoria e mai mult decât suficientă.

Recomand cu căldură.

| doctorandus a răspuns:

In general, daca accepti dezavantajul ca garantia ramane-n Hong Kong, poti cumpara foarte ieftin pe eglobalcentral.eu. Daca se prinde vama si ii anunti la timp, iti compenseaza costurile vamii si TVA-ul.

Dar atentie ce cumperi, nu e mereu avantajos.

| anonimg a răspuns:

Uite aici o comparație între cele două: https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9098&idPhone2=9155
P20 pare mai bun la rezoluție, procesor, dar are și usb tip C.
A6 are slot de card dedicat; asta înseamnă că poți să pui în el două cartele și un card de memorie în același timp. Pe când la P20 merge ori doua cartele, ori o cartelă și un card.
Acum nu știu cum sunt modelele din țară. Eu zic să îl iei pe acela care are memorie mai mare și rami mai mulți. Pentru că multe aplicații nu pot fi instalate pe card din pricina că ele sunt făcute de producător ca să nu poată fi instalate pe card, pentru ca producătorul să se asigure că ele vor funcționa fără probleme.

| gothicbat a răspuns:

P20 lite am auzit că e bun

| margaritmarius3 a răspuns:

Eu fac altceva, iti recomand cel mai bun telefon in bugetul pe care il ai, vad ca bugetul tau ar fi de 1100 lei, pretul aproximativ al lui Huawei p20 lite.
Nu stiu daca ai aflat insa Xiaomi detine titlul de "atacant" al telefoanelor mid-rage deci iti recomand cu toata increderea
https://www.pcgarage.ro/cauta/xiaomi+mi+a2
sau
https://www.pcgarage.ro/cauta/xiaomi+mi+8+lite
Si am sa iti spun si de ce. Ai zis ca vrei p20 lite sau a6. A6 deja il aruncam la gunoi, pentru ca telefoanele ieftine de la Samsung sunt de fapt mai scumpe decat ar merita si nici macar nu folosesc piesele lor. Ei produc componente pentru telefoane de la 0 procesoare, display, etc. dar pentru telefoanele low cost- mid rage prefera sa cumpere de la alti furnizori pentru a iesi mai buni. Huawei e o optiune buna, insa.
xiaomi foloseste asa: Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260)
iar Huawei: HiSilicon Kirin 659 (16 nm) Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53)
frecventele sunt aproximativ aceleasi, insa tine cont ca Snapdragon este cel mai bun producator de procesoare iar pe langa asta procesorul are un diametru mai mic ceea ce inseamna supraincalzire mai rara, viteza mai mare de procesare si eficienta.

Memoria interna o lasam la alegerea ta ca difera si pretul, la fel si memoria RAM insa poti compara ca iesi mai profitabil cu xiaomi.

Camera de pe Mi A2 este cea mai buna dupa parerea mea si te poti convinge pe net dupa review.

Iar la baterie (fast charge/ longevitate) Mi 8 Lite

Rezumat: Samsung A6 nici vorba, Huawei P20 lite ar fi o optiune bunicica, Mi A2 are cea mai buna camera, Mi 8 lite are o camera insesizabil mai slabuta fata de a2 insa se ridica prin design si performanta avand si un procesor mai bun. Eu unul recomand Mi 8 lite, cum am spus camera e insesizabila, insa procesor mai bun si designul este unul premium.