| St3fan97 a întrebat:

Vreau sa imi fac un abonament (59 euro) cu telefon (1 euro) la Vodafone si am inteles de la cineva ca ar putea cere o plata in avans, apoi am gasit pe site la ei ca vor cere garantii sai plati in avans in cazul in care apar in lista rau-platnicilor, nu prezinta siguranta financiara sau au rude ce au avut probleme cu ei.....Intrebarea mea este, Cum verifica ei siguranta ta financiara? Si daca a-ti platit si voi un avans la telefon + abonament si cam cat?

5 răspunsuri:
| Brotacelul a răspuns:

De regula in momentul in care e vorba de un abonament asa mare, se cere si avans si garantie - totusi e vorba de 59 euro/luna si de telefoane scumpe. E o modalitate de a elimina teparii.
Ca sa intelegi diferenta dintre avans si garantie (ambele se percep pentru partea de servicii - acel 1 euro reprezinta o diferenta de plata pentru telefon):
- din suma pe care o achiti in avans se scad facturile pe care le primesti (de exemplu ti se cere avans contravaloarea a 3 facturi - asta inseamna ca primele 2 facturi iti vor veni cu minus iar a treia pe 0 - in conditiile in care nu ai cost suplimentar)
- garantia este o asigurare ca vei fi cu plata la zi - banii acestia ii primesti inapoi dupa 6 luni, daca nu ma insel, cu conditia ca toate facturile sa le ai platite la timp. Daca ai intarziat o singura data cu factura (peste data scadenta), atunci se prelungeste perioada cu inca 3/6 luni.

Verificarea se face usor si in functie de ce se gaseste iti stabilesc sumele de plata: daca te gasesc in Preventel atunci cu siguranta suma va fi destul de mare. La fel si daca adresa ta din buletin apare intr-un caz cu probleme la plata (parinti, frati/surori sa figureze ca rau platnici).

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Nu-i cam mare... abonamentul? chiar iti trebuie? il platesti din banii tai? si daca da. cu ce te ocupi, ca-s curios si eu

Răspuns utilizator avertizat