| AGirlWithDreams a întrebat:

Buna tutror! Am o problema cu telefonul (Acer Liquid Z4). Astazi l-am inchis si nu se mai deschide...deloc. I-am scos bateria, l-am lasat asa...am pus-o la loc, l-am pus la incarcat dar degeaba. Cand este la incarcat beculetul albastru este aprins. Nu stiu daca are vreo importanta dar cu ceva zile imi aparea ceva de genu :" procesorul android s-a oprit" si trebuia sa il inchid si sa ii dau iar drumul. deci care credeti ca ar fi problema, si cat m-ar costa reparatia?
Multumesc mult! :* :* :* :*

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Îl pui la încărcat timp de 2-3 ore şi, apoi, FĂRĂ să-l scoţi de la încărcat, să încerci să vezi dacă se deschide corect.
Dacă se deschide, atunci e ok şi este posibil să fi fost descărcată ( sau este defectă ) bateria.

Dacă nu se deschide deloc, atunci poţi încerca să faci "factory reset" ( revenire la setări de fabrică ), sau "hard reset" cu una dintre metodele explicate la linkul :
http://www.hardreset.info/devices/acer/acer-liquid-z4/

http://www.hard-reset.org/......ard-reset/

http://androidflagship.com/3217-fix-damaged-bricked-android-device

ATENŢIE : prin factory reset se ŞTERG toate datele personalizate ( agendă/contacte, aplicaţii/jocuri, parole, etc. ) instalate/modificate după ieşirea din fabrică...

Dacă nu reuşeşti să rezolvi "problema", atunci duci telefonul la un Service.

Toate cele bune!

4 răspunsuri:
| GabiBucur1991 a răspuns:

Salut, niște poze ar fi ideale. Dacă poți accesa telefonul, intră în setări și dă-i o restaurare totală ca la ieșirea din fabrică! Dacă nu poți accesa telefonul, lasă-l la încărcat 2-3 ore și încerci mai târziu să intri pe el. Între timp, daci nici această variantă nu merge, cumpără un nou acumulator... în jur de 40 lei pe olx. Baftă, fundă dacă te-am ajutat.

| AGirlWithDreams explică (pentru GabiBucur1991):

Acumulatorul ce face? pai la incarcat e de pe la 11, si nimic...

| kitkat46 a răspuns:

Eu îți recomand să achiziționezi un telefon nou. Acuma...și bugetul care îl ai contează. O reparație nu ar fi de ajuns, telefonul tot s-ar strica. Dacă ai lucruri importante pe memoria interna a telefonului, nu le mai poti recupera, in schimb daca le aveai stocate pe card SD ai mare noroc big grin iti recomand o persoana de unde poti cumpara cu încredere un Nokia Lumia 530 nou. Acesta este numărul: 0761619332.

Multă baftă. big grin