| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor. As vrea sa stiu daca este bine / se merita sa cumpar un telefon reconditionat de la Orange. Vreau sa achizitionez Samsung Galaxy S3 Mini de la Orange, dar spune ca este reconditionat. Ma refer, o sa am probleme cu el sau chestii din astea sau mai bine este sa imi iau unul care nu este reconditionat?

5 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Daca primesti garantie minim 1 an e OK. Daca nu nu-ti recomand achizitionarea lui.Chiar daca e ieftin poate avea probleme iar la achizitionare verifica TOT(camera/redare/wi-fi/etc)E drept ca bateria nu o poti verifica decat in timp dar o garantie cat mai mare te scapa de neplaceri(MINIM 1AN).
Aici mai intervine si rezolvarea problemelor daca vor exista(sa-ti tina telefonul 1-2 saptamani) nu cred ca e un lucru bun.Totusi daca la o verificare amanuntita se prezinta bine poate fi achizitionat.

Oricum exista OPC pentru astfel de situatii dar nu cred ca vrei sa ajungi acolo. Daca nu te pricepi cauta un prieten/tehnician in telefoane pentru o mai buna informare asupra produsului!

Daca ai ceva bani(buget) poate sa-ti recomand un telefon pentru posibilitatile tale financiare dar NOU!

P.S.In astfel de situatii magazinul/vanzatorul nu are vreo vina doar ca la procesarea/efectuarea reparatiei ei trimit telefonul la un service cu care au un contract iar acest lucru dureaza(pe banii lor bineanteles) si nu sunt dispusi pentru URGENTE.

De aceea recomand un telefon nou.

Vorba aceea ce e din bucati, bucati ramane!winking

| anonim_4396 explică (pentru stlucian):

Am un buget de 450 Lei si vruiam sa achizitionez un Samsung sau un LG bun.
Cat despre Samsungul reconditionat, avea garantie 1 an. Nu stiu, mai bine nu il mai cumpar, dar nu stiu la ce sa ma orientez cu 450 lei, am vazut ca e 135 EURO acel S3 mini la Orange, si il puteam achizitiona cu oferta lor de reducere la cate grade sunt afara peste 20, atat ai % reducere si imi venea vreo 450 lei, dar meh nu prea gasesc telefon asa bun la 450 lei.

| shotys a răspuns:

Pentru mine reconditionat inseamna doar esteticul schimbat, eu cred ca totul e in regula dar daca l-ai lua la mana 2 cum ar fi,

| 0752044960mama a răspuns:

Nu merita, un telefon reconditionat adica nu are piesele originale.