| RyAngel a întrebat:

Un smartphone HTC sau Sony Xperia bun la buget de 1200 lei (dar sa fie de dimensiuni mari cum sunt HTC One-urile pentru ca am unul mic si a devenit incomod, prefer un ecran mai mare) ma intereseaza sa aiba Android nu Windows, camera foto buna (5MP sau pe acolo) si sa aiba slot pentru card de memorie (dar asta nu neaparat)

8 răspunsuri:
| Latinmoon a răspuns:

Iti recomand Samsung Galaxy s3 sau iphone 5.

| LeganzaMoonwalker a răspuns (pentru Latinmoon):

Buna!
Esti..sigur/a ca gasesti tu S3 sau iPhone 5 la 1200Ron? Eu nu prea.
Si, ti se pare tie ca SAMSUNG sau IPHONE se incadreaza in cerintele lui?(SONY, HTC).
Daca iti cere cineva un telefon ..pana in 300ron (dau un exemplu), tot S3 si iP5 le recomanzi?
Mersi.

| Latinmoon a răspuns (pentru LeganzaMoonwalker):

Daca tot vrea sa-si cumpere ceva, sa-si cumpere ceva calumea!winking
Plus ca este dispunsa sa investeasca de la 1200 in sus.
Ramane alegerea ei bineinteles.

| LeganzaMoonwalker a răspuns (pentru Latinmoon):

Salut!
Si eu folosesc aceeasi gandire, si o apreciez pe a ta.
Dar, ok, este dispusa sa investeasca in sus. Dar daca era asa, spunea direct - ba, vreau un telefon de 20 de milioane.
Si nu este nici o problema sa ii dai un telefon cu 100Ron mai sus decat bugetul ei, dar..sa dai un telefon de 3 ori mai scump nu e aceeasi chestie!
Jumatate din raspunsurile de pe TPU sunt astea :''Samsung galaxy s3 sau iphone5" - nu conteaza ca unii vor un telefon ieftin, asa raspund niste.'coborati' mintali. iPhone 5 ajunge si la 4000Ron, deci este o diferenta - de peste 3 ori.

| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Salut!
Pai..eu iti recomand Xperia S! Da, acum depaseste cu putin bugetul tau, dar avand in vedere ca Xperia Z o sa ajunga in Romania foarte curand, o sa se ieftineasca si mai mult!
Chestia cu Slotul de card.Da, este importanta, si ai nevoie de card chiar si atunci cand ai memorie interna foarte mare, dar daca ai 32GB memorie interna (Xperia S), nu o sa mori pentru un cardwinking
Si mi se pare chiar ieftin! Adica, nu pentru nume. Pentru performante - Si atentie, un SONY este intotdeauna in clasa scumpa - Samsung - iPhone - BlackBerry. Deci sa gasesti un SONY cu performante bune la un pret rezonabil, zic ca este o realizare destul de mare!
Avantaje Xperia S:
Dimensiuni (Mie imi sta bine in mana)
Ecran (La acest pret, chiar nu gasesti un SONY cu ecran mai mare)
Rezolutie (342PPi)
Memorie Interna (32GB)
Camera (12MP cred ca este mai bine decat 5 big grin)
Inregistrare Video 1080p
Camera Frontala (1.3MP)
Procesor (Dual-Core 1. 5Ghz - Crede-ma, nu mori fara Quad-Core)
GPU Bun

Dezavantaje (Daca esti atat de fitos/fitoasa incat sa le gasesti):
Poate gros
viteza de internet nu este chiar geniala
bluetooth vechi
si ca nu se poate updata la jellybean.

Daca vrei un ecran chiar mare, eu am alta marca de telefoane, care nu stiu daca iti surade la fel de mult - LG.
La 1000Ron, gasesti Optimus L9 - Telefonul arata genial, ecran urias si performante bune. Ecran mai mare ca la Xperia S
Sau, daca vrei performanta
LG 4XHD - Este Quad-Core, 2GB RAM, etc.Un dezavantaj este ca.costa 1400Ron, dar totusi - este cel mai ieftin quad-core de pe piata!
Sper ca te-am putut ajuta!

Răspuns utilizator avertizat
| vladelvis a răspuns:

Si eu iti recomand Sony xperia s, avand 32gb memorie si 1gb ram cred ca nu mai ai nevoie de card.Camera de 12mp, procesor dual-core 1, 5ghz, Android OS, v2.3 (Gingerbread), v4.0.4 (Ice Cream Sandwich), planned upgrade to v4.1 (Jelly Bean)

| MHems a răspuns:

HTC One Sv.