| viata0delash a întrebat:

Buna, vreau sa imi comand un telefon, doar ca din strainatate, ce situri sunt de increde? Gen amazon, ebay, aliexpress? Amazon din cate stiu nu aduce in Romania, sau ma insel?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Telefoanele cumparate online nu sunt orginale.
99% din ele sunt marki reproduse (fake) de aceea le agsesti atat de ieftine, fiind fara garantie.
In plus, orice pret peste $100 implica taxe vamale si plata TVA-ului, la suma totala.
Un telefon autentic, il cumperi din magainul de telefonie, care vine cu garantie si confirmare de autenticitate.

| anonimg a răspuns:

Telefoanele acestea se strica repede. Reparatia va fi gratis, dar vei plati transportul pana in strainatate si inapoi. Si nu mai zic ca asta inseamna timp mai mult de asteptare.

Mai mult, chiar daca va functiona in retelele noastre, este posibil ca sa nu poti primi update-uri, deoarece unele dispozitive primesc update-uri doar pentru versiunea/regiunea care au fost facute.

| viata0delash explică (pentru anonimg):

Acesta e motivul din cauza carui nu ma grabesc sa cumpar o varianta chineza, e ideal doar ca as vrea varianta globala, care in Romania costa cu 120$ mai mult, in europa e cam la fel ca pe ali

| anonimg a răspuns (pentru viata0delash):

Îți dau un pont. Dacă pe Emag adaugi produsul dorit în lista ta de produse favorite, vei vedea ca prețul acestuia va scade pe fiecare săptămână. Astfel îți poți cumpăra cu preț mai mic decât este la inceput.
Iar dupa ce l-ai cumpărat și ești mulțumit de el, la review să nu îi dai 5 stele oricât de mult ți-ar plăcea, deoarece rating-ul îi va creste prețul. Scrii bine de el, dar îi dai doar o stea.
Rating-ul este o chestiune de marketing care poate fi combătută în felul acesta. Mulți nu își dau seama de lucrul acesta și se miră de diferența dintre comentariu și rating. happy
Chiar dacă aparatul este mai scump aici, merită să îl iei.
Eu din primăvară mă bucur de un Xiaomi Redmi Note 5 care a apărut prima dată in India, fiind destinat acelei zone și cu un preț mic. Apăruse pe site-urile comerciale amintite de tine mai sus. Prețul era mic, dar nu am îndrăznit să-l cumpăr decât când a apărut în România în versiunea globală. Mă bucur de update în fiecare lună.
Repet: adaugă-l în lista de produse favorite și vei vedea cum scade prețul în fiecare săptămână. Nu te costă nimic să faci asta.

| viata0delash explică (pentru anonimg):

Lam adaugat in cos, costa acum si mai mult?

| Felys a răspuns:

Eu am luat de peEbay o baterie de laptop si a fost in regula dar telefon nu cred ca este indicat sa iei pentru ca nu ai garantie deloc si te cam risti

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Felys):

Ai garantie, riscul e la transport/recuperat banii. In ultimii 10 ani am comandat cred ca vreo 20 de telefoane din China, majoritatea de pe Chinavasion, dar si cateva de pe GearBest. Probleme am avut cu unul pe care nu l-am primit deloc si desi nu cumparasem asigurare de la site, s-au oferit sa imi dea jumatate din bani. Nu am fost de acord, am mers mai departe la PayPal si dupa putin frecus am recuperat toti banii (aproximativ 180 de dolari). La garantie am trimis inapoi o tableta si vreo 4 telefoane, de fiecare data m-au rezolvat ireprosabil si clar avantajos pentru mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amazon, E-bay, Aliexpress, nu sunt de încredere: ba iîți d-au obiectele zgâriate, folosite, rupte, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caută produsul pe e-mag, altex, ceva din Romania

| ovidiu123432 a răspuns:

Nu inteleg de ce vrei neaparat din strainatate, este si pe eMAG si alte site-uri romanesti, in strainatate in unele locuri sunt si mai scumpe.

| viata0delash explică (pentru ovidiu123432):

Emag, honor 8x costa in jur de 1700 roni, pe ali original doar ca versiune chineza fara nfc e 1200, 122$ doar pentru nfc si pentru 2 3 benzi de frecventa?

| ovidiu123432 a răspuns (pentru viata0delash):

Pai daca e made in china, nici pe 50$ nu-l vreau laughing

| viata0delash explică (pentru ovidiu123432):

Uite ce scrie pe spatele IPhonului tau si vedem cine se rade ultimul

| iwefgOficiall a răspuns:

Este adevarat telefoane ieftine gasesti si pe eMAG sau ihunt sau altex sunt multe din telefoanele care sunt in afara sunt si pe siteurile noastre si cu garantia are dreptate Felys.