| HarrysWife a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un iphone 5C la abonament dar e codat in Orange. Stie cineva cam cat costa decodarea? Abonamentul il vrea tata, iar eu telefonul. Eu am deja un abonament la Telekom si as vrea sa bag cartela aceea in iphone.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aiureli. Uite preturile pe site-ul oficial: http://www.orange.ro/......a/iq/29161
Uite si explicatiile legale: http://www.avocatnet.ro/......mobil.html
Vezi ca mai jos este un link de unde poti downloada legea.

| DataSoft a răspuns:

Cel mai bine daca il iei nou, foloseste un Gevey ca sa nu iti pierzi garantia prin decodare.

| FanLenovo a răspuns:

Uite o lista cu preturile si retelele de decodare:

Romania Orange iPhone 4s, 4, 3GS-ct. term. 150 ron 1-8 ore 19.12.2014
Romania Orange iPhone 5s, 5c, 5 340 ron 1-24 ore 19.12.2014
Romania Vodafone iPhone 5, 4s, 4, 3GS-ct. term. 150 ron 1-12 ore 19.12.2014
Romania Vodafone iPhone 5s, 5c, 5, 4s, 4 260 ron 1-12 ore 19.12.2014

Sursa: http://www.decodare.info/pret-decodare-iphone.htm

| Edyss10X a răspuns:

Deci cum au zis prietenii de mai sus sau te uiti pe site-ul lor official si daca este acolo Firmware la care nu scrie Vodafone, Orange etc...acela nu e codat si daca gasesti un tutorial pe net ca sa il resetezi tu singur la calculator prin cablu USB, fara sa dai bani prin intermediul unui program atunci scapi si fara sa dai nici un leu, dar daca crezi ca nu stii e riscant si nu iti recomand. Mai bine ti-l duci sa ti-l decodeze sau rogi un prieten sa o faca. Sper ca te-am ajutat!

| madalinagiulia a răspuns:

Ca sa il decodezi, la mine in oras costa in jur de 200 de lei.