| Generalgrevious a întrebat:

Buna, zilele astea am primit de la fratele meu din Anglia un Samsung S9+ pentru ca el si-a luat Samsung S21, telefonul meu S9+ merge super dar problema e ca bateria se descarca repede mai ales cand nu stau pe el, inainte il folosea fratele meu inainte ca sa mi-l dea mie.

Oare as putea sa fac ca bateria de la S9+ sa ma tina mai mult fara sa il duc la service?

12 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Uau în sfârșit după atâția ani.

| cfrtobias a răspuns:

Are Exynos? cel mult poti sa setezi aplicatiile la somn profund cand nu-s folosite in "intretinere dispozitiv" si luminozitatea sa tragi mai jos... altceva n-ai ce ii face, inainte ce telefon aveai?

Răspuns utilizator avertizat
| cfrtobias a răspuns (pentru Generalgrevious):

La Samsung A5 2017 tinea mai mult bateria? e posibil, dar poate deja updaturile la aplicatii nu mergeau

Răspuns utilizator avertizat
| cfrtobias a răspuns (pentru Generalgrevious):

Si eu am vazut la altii cu telefoane vechi ca tine bateria mai mult, dar la unul nu mergea certificat verde sa faca ca era telefon vechi, deci concluzia e o fi bun la baterie, dar la aplicatii de vrei ceva nou e inutil...

| cfrtobias a răspuns (pentru Generalgrevious):

Pe A5 2017 tot Exynos aveai?

| cfrtobias a răspuns (pentru cfrtobias):

Poate incerci sa vezi daca ai la mod economisire energie

| CIaudiu a răspuns:

Slabe sanse. Mai bine fa un efort si strange ceva banuti pentru a schimba bateria. Nu costa mult, pana in 150-200RON cu tot cu manopera.

| literallythesamebruh a răspuns:

Nu prea ai ce să îi faci, mai ales dacă se descarcă și în modul stand-by, asta înseamnă că bateria este deja foarte veche. Service-ul este cam singura rezolvare, nu poți reîntregi capacitatea unei baterii in niciun fel. Doar să închizi mai mult de jumătate din aplicații și să recuperezi vreo câteva minute de ecran pornit. Mai ales cu procesorul Exynos. Nicio șansă.

| cfrtobias a răspuns (pentru literallythesamebruh):

Poate si daca ar schimba bateria la fel ar fi..., din cauza la procesor e...

| literallythesamebruh a răspuns (pentru cfrtobias):

Având în vedere că telefonul a fost folosit deja, e imposibil ca o baterie nouă să nu îl țină mai mult, într-adevăr și procesorul este o problemă destul de mare dar tot va mări autonomia telefonului.