| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Am avut telefonul în servicie pentru o problema la mufa de încărcare, iar acum când mi-a venit m-am trezit că mi-au resoftat telefonul (nu am avut parole sau ceva de genu pentru a împiedica accesul la telefon). Înainte aveam Android 8 si ceva, iar acum am 7 ....si niciun update disponibil. Pot face ceva să revin la androidul dinainte să se strice telefonul?

7 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Da, te duci la ei si reclami interventia. Ceri sa-ti puna inapoi "8 si ceva". Gratuit, ca e vina lor. Ce avea mufa cu softul?

| zilog a răspuns:

Te duci la ei si le spui ca aia nu est eplaca ta de baza
te uiti in actele telefonului tau poate scrie undeva ce serie placa de baza ai avut
pentru ca eu am lucrat 5 ani la telefoane mobile
si sasa se intampla
ti-au schimbat placa de baza cu alta mai proasta cu un procesor mai slab

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru zilog):

Si care ar fi motivul pentru a face așa ceva?

| Mirel4412 a răspuns:

Nu cred ca poti sa selectezi versiune de Android pe care il vrei, adica nu cred ca din 8 acum e 7, cine stie la ce "service" l-ai dus. Cand il duci la reparatie, calculator, telefon, laptop etc, stergi toate datele de pe el si faci o copie de rezerva, asa pot sa ti vada orice data personala. Iar resoftarea e normala, sa vada daca merge ce au facut.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru Mirel4412):

Telefonul este in garanție, deci, service autorizat. Dar te asigur că androidul era 8 sau 8.1, iar acum 7, iar diferența este sesizabilă.

| zilog a răspuns (pentru Mirel4412):

Minciună! de ce ar fi trebuit să îl resofteze ca să vadă dcă trece curentul prin niste lipituri făcute cu letconul!?
Hai te rog nu mai bate câmpii!
Sau ai service și ții cu ursul!

Când schimbă o mufă poate să ii facă porbă cu aparatul de măsură

nu are niic o legătură o mufă cu softul!

De ce să resofteze paca de piese a omului cand omul a cerut doar schimbarea mufei?

daca dorea să vadă daca transferă date putea să pună ceva un film prin mufa respectivă stergă pe urmă

dar oricum si-ar fi dat seama in cateva secunde daca merge sau nu merge
imedicat cum introduceau acea mufa intr-un calculator
daca calculatorul recunostea acel telefon inseamna ca atat comunicatia RXD cat si comunicatia TXD functioneaza impecabil!
Am 5 ani de munca in service.
acesta afirmatie ai fi facut-o doar daca tu ai fi cel care are un service si iti pasa de oamenii din service si vrei sa le iei apararea
altfel chiar nu ai de ce sa fi spus o asemenea gogomanie

| hacktek a răspuns:

Au schimbat placa de bază cu alta identică, datorită faptului că au greşit operaţiunea de schimbare a mufei.
E vorba cumva despre un Galaxy S6 simplu?