| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Am avut telefonul la reparat pentru o problema la mufa de încărcare,insa când am primit telefonul,am avut surpriza sa vad că a fost resoftat. De atunci,îmi tot dispar toate numerele de telefon din agenda,absolut totul.(de exemplu, le bag astăzi, rămân acolo maxim o zi. apoi dispar). Ce credeți că este? Pot rezolva singur? N-aș mai vrea sa stau iar 2 săptămâni până mi-l face.

3 răspunsuri:
| hacktek a răspuns:

Am impresia că ţi-au schimbat placa de bază. Verifică te rog seria IMEI a plăcii de bază formând de pe telefon *#06#. Această serie ar trebui să coincidă cu seria de pe capac sau suportul de SIM, şi cu seria IMEI de pe cutia originală. Să acorzi atenţie la ultimele cifre.
În caz că ţi-au schimbat placa şi nu o mai poţi recupera, se poate resofta şi telefonul.
Dacă e iPhone, e foarte simplu, foloseşti iTunes.
Dacă e Samsung, foloseşti un utilitar numit ODIN, în funcţie de modelul telefonului ai de urmărit un tutorial.
Scrie modelul telefonului şi îţi voi trimite un tutorial.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru hacktek):

Allview X4 soul infinity N

| hacktek a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Să încerci varianta cu cardul MicroSD.
Ar putea să nu îţi mai dea eroarea aceea printr-un simplu "Wipe data / factory reset" din meniul de Recovery, fără resoftare.
Ai în tutorial descrisă metoda de a intra în meniul de Recovery.
... Nu uita însă că această operaţiune îţi va şterge toate datele din telefon.
Aici link cu tutorialul:
https://www.androidprotips.com/flash-file-allview-x4-soul-infinity-n/