| Mintar_Mirel_1995 a întrebat:

Buna ziua!
Am o problema cu portarea de la Orange la Vodafone (de la Prepay la Prepay). Tin sa mentionez ca sunt client nou si ca aceasta este prima mea portare. Am fost la inceputul lunii la un Vodafone Shop, sa imi portez numarul la ei. Mi s-a zis ca trebuie sa semnez un contract prin care primesc un numar provizoriu pana cand mi se va face portarea. Portarea s-a realizat cu succes, cred. Pe noua cartela de Vodafone am vechiul numar de Orange, insa nu pot folosi nimic din optiunea de 6 euro de pe cartela provizorie. Nu pot sa imi activez datele mobile, nu pot suna sau trimite mesaje. Pot doar sa primesc apeluri sau mesaje. Vreau sa stiu ce ar trebui sa fac sau daca asa se intampla. Pe internet, am citit ca portarea dureaza 3 zile. Aceasta ar fi a 3-a zi, insa nu cred ca minutele, mesajele si internetul au vreo legatura. E ceva normal la portare? Daca nu, ce ar trebui sa fac?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU te-ai informat destul :(

Scrie CLAR pe site-ul oficial :
"Bine de ştiut :
Conform reglementărilor ANC, portarea trebuie realizată în 3 zile lucrătoare. Procesul se poate prelungi din motive tehnice, dar nu mai mult de 25 de zile lucrătoare." - SURSA :
https://www.vodafone.ro/......abilitate/

Deci, trebuie să ai RĂBDARE :))

Toate cele bune!