| SweMafie a întrebat:

Buna ziua!
Am o problema daca ma puteti ajuta. Mi-am pierdut telefonul, un Samsung s6, sigur a fost gasit de cineva, cartela din el a fost scoasa pentru ca am incercat sa sun si imi spune ca numarul nu mai este in serviciu. Nu il pot localiza cu google latitude, deci cred ca a fost si resetat total.
Pot sa il mai recuperez cumva, sau sa il localizez?

Va rog sa ma ajutati ca e urgent, macar acum 2-3 zile ca dupa aia sansele de al gasi scad de tot

Răspuns Câştigător
| Scharfschütze666 a răspuns:

Stai calm. happy

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu il mai gasesti, din moment ce a aruncat cartela pa. Unde l-ai pierdut zona, cînd? Sau ti l-a furat?

| SweMafie explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai am stat pe o banca intr-un parc, si cand am plecat banuiesc ca acolo l-am lasat fiindca mancam o inghetata, neatent cum sunt acum trebuie sa suport consecinte, si sigur la gasit cineva si l-a luat. Asta s-a intamplat ieri pe la ora 20:30 - 21:00. Chiar si fara cartela, nu il pot localiza in niciun fel? sad

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru SweMafie):

Pai cum fara cartelă? Fara cartelă nu poti intra in meniu, sa setezi nimic, era android? ce marca era, esti din Bucuresti?

| SweMafie explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ai dreptate, nu se poate intra in meniu fara cartela, dar daca il resetezi, nu e greu, trebuie sa apesi 3 butoate si 2 click-uri si ajunge la setarile din fabrica, poti intra in meniu din nou fara probleme, si asta vad ca este o vulnerabilitate. Da, esra android, era un Samsung S6, si sunt din Neamt din pacate sad

| T0T a răspuns:

Nu e Iphone deci nu prea mai ai speranțe să îl localizezi. Ce poți face e să anunți poliția dar va fi cam în zadar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca aveai bitdefender sau oricare alta aplicatie de gen puteai localiza. Furat nu a fost, nu poti merge la politie... Il poti da uitarii. Ai facut pe altul cu tel scump. Felicitari! Dar cum sa iti pierzi telefonul? Dormi in picioare? am umblat si cu 4 telefoane dupa mine si nu s-a intamplat sa pierd.

De ce ti-ai cumparat smartphone daca nu activezi o securitate avansata? Bani de s6 ti-ai permis, dar sa platesti o licenta de bitdefender nu ti-ai permis ca sa poti localiza telefonul.

| notefree a răspuns:

Politia du-te la politie

| Anonim9988 a răspuns:

Google latitude nu mai e functional de 2 ani. Daca nu ai tu o alta aplicatie pentru localizare in caz de furt instalata nu il poti gasi(iar pentru a functiona trebuie conectat la o retea WI-FI/3G sau SMS).

| Scharfschütze666 a răspuns:

Ai incercat sa il localizezi si cu contul google play? Stiu ca era o optiune de localizare prin acel cont. Deasemenea daca ai setat ca pozele pe care le faci cu camera sa se duca in cloud ai putea afla identitatea individului. In rest mai gandeste-te ce conturi ai avut pe el. Eu cunosc multa lume care nu stie sa reseteze un telefon (daca ai noroc), dar daca ti la resetat nu cred ca mai ai o varianta sa il gasesti. Un ultim sfat presupun ca ai cutia si restul accesorilor precum si factura telefonului, de ce nu contactezi pe cei de la Samsung Romania si le ceri ajutor? Esti prorprietarul legal nu cred ca ar fi vreo problema in privinta asta. Dale un telefon si incearca? Nu ai de pierdut nimica. Succes!

| SweMafie explică (pentru Scharfschütze666):

Multumesc de sfaturi, am incercat sa il localizez cu google play dar nu mi-l poate gasi, poate fi din cauza ca a fost resetat si probabil el in momentul asta fiind inchis?
Cat despre faptul cu resetarea o spun pentru ca am facut-o si eu acum o saptamana fiindca adunasem multe aplicatii si nu aveam ce pierde daca ii faceam setari din fabrica, indiferent daca ai sau nu parola o poti face, trebuie tinute apasate 3 butoate ( Volum, Home si Block) si intri in meniu de unde ii dai Wipe data si e resetatat, nu e greu si sigur a fost resetat din nou

| Scharfschütze666 a răspuns (pentru SweMafie):

Am mai incercat si eu cu telefoanele mele si stiu ca daca nu are acces la internet wireless sau 3G nu il va localiza, deci mai poti sa stai cu ochii pe cont vezi daca vine online. Dar daca ii s-a dat reset contul a fost sters si nu til va localiza.

| SweMafie explică (pentru Scharfschütze666):

Off, iti multumesc oricum pentru efortul de a-mi da detalii despre ce as putea face, pentru bunavointa ta iti voi da funda, sa ai o zi buna! :*

| Scharfschütze666 a răspuns (pentru SweMafie):

Multumesc la fel, sper ca til vei gasi. Dar adevarul este ca cine il are fi sigur ca va lua masuri de precautii, mai ales ca vorbim de s6. Succes! (Eu nu fac asta pentru funda, mai asteapta poate mai vei primi raspunsuri)

| SweMafie explică (pentru Scharfschütze666):

Nu stiu de ce, dar nu imi da voie sa iti dau funda, nu imi apare " Declara raspunsul castigator" in dreptul numelui sau raspunsului tau, la niciunul din ele, tie ti l-as fi dat, dar nu stiu din ce cauza nu merge, mai astept pana diseara poate merge, daca nu, va merge la urmatorul care mi-a fost de ajutor si tie iti voi da la alta intrebare

| Scharfschütze666 a răspuns (pentru SweMafie):

Stai calm. happy