| JohannesZu a întrebat:

am si eu o intrebare pentru cine se pricepe, in general intrebarea e pe ce frecventa mergea 3G-ul de la RDS, si de ce intreb asta!

Pe viitor as vrea sa imi cumpar o antena pentru masina care are 3 functi
http://www.emag.ro/......DXXH4MBBM/

-emisie/receptie statie radio
-antena FM/AM radio
-semnal GSM

Eu la masina detin o navigatie cu Android care o am conectata in permanenta la un stick RDS, iar stick-ul are o mini mufa TS-9 si ma gandeam ca daca tot o sa am fir pentru asa ceva nu ar fi pacat sa nu conectez antena la stick!
problema e ca antena suporta doar
GSM 900 MHz band: TX-band 880-915 MHz, RX-band 935-960 MHz
si nu am idee daca la aceste categori se incadreaza si 3G-ul RDS-ului

Răspuns Câştigător
| JohannesZu explică:

Digi mai nou transmite 4G si in 2100MHz(banda 1), despre 3G scrie la ei in link-ul trimis de mine : "Hartile de acoperire 3G pentru date si voce prezinta acoperirea combinata in frecventele 900Mhz si 2100Mhz. Pentru a beneficia pe deplin de acoperirea si calitatea semnalului Digi Mobil va rugam sa utilizati un telefon mobil compatibil in benzile de frecventa de 900Mhz si 2100Mhz."
Stik-ul o sa se conecteze la semnalul cel mai puternic, daca ai 900 de MHz in zona o sa se conecteze prin antena exterioara, daca nu, o sa incerce pe 2100 cum poate cu antena interna.

5 răspunsuri:
| Ironwin a răspuns:

Se incadreaza, Digi transmite 3g in frecventa 900MHz si 21000MHz uite aici link : http://www.rcs-rds.ro/acoperire-servicii#harta
dupa ce accesezi pagina faci clik pe "Acoperire 3G date".

| JohannesZu explică (pentru Ironwin):

Da stiu ca 4G-ul il transmit pe 2600 MHz/TDD/ banda 38 si apare sus ca dau click pe site-ul lor

Dar la 3G nu apare frecventa! Dar e bine daca merge si pe 900 si pana la urma ma gandesc ca chiar daca e o antena exterioara conectata la stick-ul 3G cand nu ia prin antena isi ia el la propriu datele de nu le poate trage prin antena, sau oare odata conectata o antena exterioara sa se anuleze semnalul interior al stickului? big grin

| JohannesZu explică (pentru JohannesZu):

Chiar iti multumesc ca mi-ai spus ca digi a inceput sa transmita 4G si pe 2100, am un galaxy s5 si eram asa de suparat ca nu am si eu banda 2600 sa prind 4G, dupa ce am citit ce mi-ai scris am activat LTE, l-am repornit si imediat mi-a aparut logo-ul LTE, mersi frumos! Apropo ai idee care e diferenta intre 4G si LTE, ca vad ca galaxy-ul 5 nu are 4G si decat LTE, am citit un pic pe motoarele de cautare dar nu spun concret daca LTE ajunge la calitatile 4G-ului! Mersi frumos inca odata!

| Ironwin a răspuns (pentru JohannesZu):

LTE nu merge decat in 4G, deci daca are LTE are si 4G, uite aici mai multe : https://ro.wikipedia.org/wiki/GSM

| JohannesZu explică (pentru JohannesZu):

Digi mai nou transmite 4G si in 2100MHz(banda 1), despre 3G scrie la ei in link-ul trimis de mine : "Hartile de acoperire 3G pentru date si voce prezinta acoperirea combinata in frecventele 900Mhz si 2100Mhz. Pentru a beneficia pe deplin de acoperirea si calitatea semnalului Digi Mobil va rugam sa utilizati un telefon mobil compatibil in benzile de frecventa de 900Mhz si 2100Mhz."
Stik-ul o sa se conecteze la semnalul cel mai puternic, daca ai 900 de MHz in zona o sa se conecteze prin antena exterioara, daca nu, o sa incerce pe 2100 cum poate cu antena interna.

| iwefgOficiall a răspuns:

Frecventa la cei de la rds este 900 - 2100 3g asa stiam eu.