| mytyk a întrebat:

am un Sony Xperia Z la care mi s-a umflat bateria si mi-a impins capacul spate afara, am comandat alta baterie, am montato dar telefonul se aprinde decat doar daca este conectat la incarcator, care ar putea fi problema, doar se aprinde apare logo-ul Sony apoi se stinge. Din ce cauza face asa?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cred ca-i de la baterie. Eu cred ca trebuie resoftat. Salveaza contactele pe un soft-site (Ex. Keep Kontacts) si da-i o resetare Factory reset. Daca nu merge, la service!

| mytyk explică (pentru Salontanul):

Am facut hardreset prin Sony pc companion. Am mai intalnit problema la aceste device-uri dar tot timpul se rezolva prin Sony pc companion si tot timpul era cauzata de o baterie defecta. Mentionez softul este in perfecta stare am mai incercat cu bateria lui care este umflata totul merge perfect tine o zi si la utilizare medie.

| Salontanul a răspuns (pentru mytyk):

Atunci daca ai luat bateria din online ia legatura cu magazinul si trimite-o pentru schimbare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil pentru că bateria este descărcată. Aprinde telefonul și lasă-l să se încarce vreo 30-40 de minute și după aprinde-l din nou.

| mytyk explică (pentru anonim_4396):

A fost lasat la incarcat si 3 ore dar cand il decuplez sta aprins cateva secunde apoi se inchide. Cu bateria veche merge perfect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bateriile sunt identice? Compara-le, verifica pe ambele parti ce scrie, mai ales la mAh. Daca bateriile nu sunt identice, atunci noua baterie nu este compatibila.

| mytyk explică (pentru anonim_4396):

Este perfect compatibila serii, model, astect tot, poate fi ceva din soft? chiar nu am intalnit asa ceva la o baterie (bateria este Sony 13w) am masurato are 4, 08 V dar in telefon imi zice cand o pun si il bag la incarcat imi arata ca este undeva la 80-90% iar cand il aprind imi zice ca este pe 4%. Va rog frumos sa ma ajutati chiar nu imi dau seama ce are!