| ionutbeach a întrebat:

Buna ziua am un telefon Huawei g510 nu imi mai merge tauchscreenul pe el av vorbit cu cineva de la gsm a zis sa-i dau o resoftare si o sa meara cum fac asta

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este defect touchscreen-ul sau nu face contact undeva...
Este foarte puţin probabil să fie vorba de o eroare de soft; oricum, resoftarea NU o faci deoarece NU te pricepi...

Cel mult, eventual, poţi încerca să faci "factory reset" ( revenire la setări de fabrică ), sau "hard reset" cu una dintre metodele explicate la linkul :
http://www.hardreset.info/devices/huawei/huawei-ascend-g510/

http://www.hard-reset.com/huawei-ascend-g510-u8951-hard-reset.html

Vezi şi metodele de la linkul :
http://androidflagship.com/3217-fix-damaged-bricked-android-device

ATENŢIE : prin factory reset se ŞTERG toate datele personalizate ( agendă/contacte, aplicaţii/jocuri, parole, etc. ) instalate/modificate după ieşirea din fabrică...

Dacă nu reuşeşti să rezolvi "problema", atunci duci telefonul la un Service.

Toate cele bune!

| TheImpaler a răspuns:

Deci ti-a zis probabil sa-i dai o resetare, nu o resoftare. se reseteaza asa:
inchizi telefonul. il deschizi apasand volum in sus si butonul de pornire IN ACELASI TIMP! le tii apasate pana iti apare android-ala verde, culcat. telefonul o sa intre intr-un meniu. de-acolo selectezi wipe data/yes, si wipe cache/ yes. si asta e un hard reset. o sa pierzi toate aplicatiile instalate in memoria telefonului. daca nu merge dupa hard reset....sorry man. service.

| TheImpaler a răspuns (pentru TheImpaler):

Resoftare faci doar daca te pricepi, altfel exista risc sa-ti faci un hard-brick de toata frumusetea.