| GabryeluL a întrebat:

Am un telefon Samsung GT-S6310 Galaxy Young si as vrea sa stiu cum sa fac ca aplicatiile sa le descarc pe cardul de memorie microSD si nu pe telefon, sau sa mut de pe telefon pe microSD fiindca nu mai pot descarca nimic ca nu mai am memorie libera! Ajutati-ma, va rooog! Multumesc anticipat! fundita! :X @ @ @ @ @

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Începând cu Android 4.0 aplicaţiile se instalează DIRECT în memoria internă sad

NU ai cum să le instalezi direct pe SD card DECÂT dacă telefonul are root ( şi custom_ROM )!

Deci, la acest model, aplicaţiile se instalează "automat" în memoria internă a telefonului - care este foarte MICĂ!

Eventual, să încerci să MUŢI pe SD card ( cardul de memorie extern ) aplicaţiile/jocurile care se pot muta!

În primul rând, NU toate aplicaţiile/jocurile se pot muta pe cardul de memorie!

De asemenea, este indicat să ai instalat un utilitar ( Manager ) care să-ţi MUTE aplicaţiile pe cardul de memorie externă, spre exemplu poţi folosi una din aplicaţiile :
https://play.google.com/......ps/details

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.irobotz.appmanager

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.james.SmartUninstaller

https://play.google.com/......ps/details

https://play.google.com/store/apps/details?id=burrows.apps.appmanager

Aceste aplicaţii te întreabă ( sau mută automat, depinde cum le setezi ) alte aplicaţii pe cardul de memorie externă, imediat după instalarea lor şi astfel îşi rămâne mai multă memorie internă "liberă".

Toate cele bune.

| GabryeluL explică (pentru bursuc001):

Nu merge nici o aplicatie... ai acest telefon?

| bursuc001 a răspuns (pentru GabryeluL):

Dacă NU ai spaţiu pe telefon pentru a descărca/instala una din aplicaţiile menţionate de mine mai sus, atunci să ŞTERGI ceva ce nu-ţi mai trebuie şi să faci loc aplicaţiei indicate de mine.

Apoi, cu ajutorul acesteia, muţi pe cardul extern aplicaţiile care se vor putea muta...

| Public22 a răspuns:

Intra la setari memorie si da-i ca tot ce descarci sa se salveze in card, trebuie sa mearga

| GabryeluL explică (pentru Public22):

Daca nu ai acest telefon nu raspunde... am cautat in tot telefonul optiunea asta dar nu am gasit

| AdrianAllForCs a răspuns:

E o problema des intalnita, cel putin eu o patesc zi de zi. Chestia asta o poti face dand reboot la telefon, dar daca nu te pricepi..nu o face, pentru c risti sa strici telefonul. Dupa ce ai dat reboot, intri pe google si cauti o aplicatie ( nu mai stiu cum ii zice) care te ajuta sa setezi ca tot ce se descarca, sa intre pe card..si o descarci de pe google. Funda?

| GabryeluL explică (pentru AdrianAllForCs):

Pai spune cum se numeste sad