| KeyMin a întrebat:

Bună ziua. Ieri mi-am scapat telefonul pe jos si mi s-a crapat sticla de la display. Am constatat putin mai tarziu ca touch-ul nu mai functiona (am un Allview v1 viper s). Am fost la un service sa cer o informatie si tipul de acolo mi-a spus ca trebuie sa schimb display-ul si ca m-ar consta in jur de 300-350 de lei. Tin sa mentionez ca ecranul in sine e perfect functionabil, adica nu s-a stricat si inca imi arata imaginea cum trebuie. M-am informat pe internet cam cat ar costa si in ce ar consta aceasta schimbare. Am aflat ca telefonul are display.ul, un strat subtire cu senzorul touch si sticla de protectie. Daca display.ul nu e deloc damaged inseamna Ca doar senzorul acela a fost afectat si ar trebui sa schimb doar sticla cu senzorul touch, nu? Adica asa mi se pare logic avand in vedere ca n.a patit nimic display.ul. As vrea sa ma lamuriti si pe mine cam cum ar veni treaba deoarece nu mi-ar conveni sa schimb si display-ul daca nu are nimic.
Multumesc frumos

2 răspunsuri:
| Elyteea a răspuns:

Mai bine ti-ai schimba telefonul ( părerea mea). Am avut aceeași problema și decât sa dau 300 de lei ca sa îmi schimb geamul telefonului mai bine mai pun încă 200 lei și iau unul nou ce merge bine. Poate o sa întâmpini mici dificultăți din cauza căzături și sa se strice mai târziu, nu se știe.

| KeyMin explică (pentru Elyteea):

Am cautat pe net si nu-i atat de mult, e doar 150. Telefonul e perfect functional si am dat 1200 de lei pe el si dupa atata timp inca merge bine (deci daca mi-as lua un telefon nou ar trebui sa caut unul la aceeasi capacitate macar si nu e doar 500 de lei + ca nu e prima data cand il scap) si eu oricum vreau sa-l repar pentru ca i l-as da fratelui meu. Nu asta e ideea, eu intrebam daca e problema doar la senzorul de touch.