| xMSS a întrebat:

Buna ziua/seara happy

De curand am luat un Xperia P, totul bun si nimic rau, dar cand am ajuns acasa si am activat Wi-Fi, m-am conectat la routerul meu, am vazut ca nu merge straight face am intrat prin toate setarile si nimic...Cei care au patit acest lucru si l-au rezolvat, va rog AJUTOR happy

7 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Merge pe ce fel de banda?
sunt 4 tipuri A, B, G, N
fiecare banda are o frecventa diferita
A merge la 5Ghz
B si G merg la 2, 4Ghz
iar N la 2, 4 si/sau 5Ghz

| xMSS explică (pentru Danzell):

Chiar nu stiu unde sa dau sa aflu happy daca ai putea sa ma indrumi happy

| Danzell a răspuns (pentru xMSS):

La routerul wireless ar trebui sa scrie pe el.
la telefon m-am uitat eu si merge pe B, G, N

| xMSS explică (pentru Danzell):

Wireless N router, cred ca merge pe N!
El se conecteza la retea, 4 linute atat arata la telefon semnalul Wi-Fi, dar cand intru pe GooglePlay sau Chrome, se incarca pana la nesfarsit;| ce ar trebui sa-i fac? astept indrumari happy

| Danzell a răspuns (pentru xMSS):

Da acum aici vine iar problema, pentru ca N are 2 frecvente cum am mai zis, iar aici nu am gasit pe ce frecventa functioneaza telefonul.

cauta pe net de pe PC: Wifi Analyzer
sau daca ai net pe telefon intra pe google play si descarca aplicatia.

dupa ce se descarca si se instaleaza porneste wifi-ul telefonului si porneste aplicatia.
pe prima pagina o sa iti apara un grafic cu toate semnalele wifi din jur.
Deasupra, este o imagine ce seamana cu un ochi, apasa si selecteaza AP list. acolo trebuie sa iti apara o lista cu toate semnalele, cu :
Nume
Tip retea (WPA, WPA3, WEP)
Canalul pe care functioneaza (CH1, Ch2, etc pana la 14 cred
Frecventa in MHz
Grafic cu semnalul (in dBm.) (cu ca e mai mult pe minus cu atat ai semnal mai slab, de ex -90dBm e mai slab ca -50dBm)

din ce e acolo vezi frecventa pe care merge

| xMSS explică (pentru Danzell):

Salut happy
L-am luat, reteaua mea de router e WPA2, 2437 MHz, sta mai mereu intre -40 si -30 dBm, si este pe Ch 6 happy cum fac sa-l setez pe wpa2? sau intelegi tu laughing sper sa ma poti ajuta

| Danzell a răspuns (pentru xMSS):

Pai de acolo de unde creezi o retea noua ai acolo posibilitatea sa creezi tipul de retea. gen fara protectie, WEP, WPA, WPA2... vezi ce iti apare in optiuni.