| SteauaStelelor a întrebat:

Buna ziua TPU
As dorii sa stiu,la ce interval de timp ar trebuii resetat telefonul? Daca il resetez, se sterg actualizările?(am decât una instalată dar mi se pare ca mergea telefonul mai bine pana sa o instalez)

6 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Ar trebui? iiiiiiiiiiii

| Mayhem666 a răspuns:

Eu nu mi-am resetat telefonul niciodata si imi merge perfect, la fel ca in ziua in care l-am cumparat, nu cred ca trebuie resetat, si daca ar trebui resetat, nu cred ca exista o anumita perioada de timp pentru asta, cred ca poti sa il resetezi cand vrei. Dar daca iti merge bine, nu cred ca ar trebui sa il resetezi, iar daca merge greu din cauza acelei aplicatii pe care ai instalat-o, cred ca ar fi mai bine sa o stergi, mai ales daca nu prea ai nevoie de ea, eu azi mi-am sters o gramada de aplicatii de care nu mai aveam nevoie si mi-am facut mai mult loc liber pe card.

| Georg13 a răspuns:

Nu cred ca este o perioada de timp la care sa iti resetezi telefonul, in schimb stiu sigur ca atunci cand il resetezi el va reveni la formatul cu care a fost cumparat, adica actualizarile vor disparea.

| ioanoanea15 a răspuns:

Nu cred ca exista un interval de timp la care sa faci reset adica il resetezi cand vezi ca incepe sa se miste mai lent. Cat despre updateuri nu o sa dispara. Sa iti explic cum sta treaba. Telefonul asemeni calculatorului are mai multe partitii. Pe una dintre ele se afla sistemul de operare iar aplicatiile, pozele si toate celelalte se afla pe alta. In timpul updatelui sistemul telefonului este inlocuit cu cel care l-ai primit la update. Practic de asta poti face un update fara pierde datele de pe telefon, deoarece sunt stocate pe partitii diferite. In concluzie un factory reset nu are cum sa te aduca la versiunea anterioara a softului si doar iti sterge apliicatiile si toate datele stocate pe partitia acestora aducandu-l la setarile din fabrica si ramanand cu aplicatiile care au venit preinstalate.

| SteauaStelelor explică:

Eu asa am auzit..cum ca la 3 sau 6 luni ar trebui o resetare.
Telefonul..imi merge bine dar mai greoi cateodata(si se incinge foarte rau si repede cand e mai solicitat sau e intr-un joc) si am presimțirea ca de cand am instalat actualizarea software merge mai greu. am lag in unele jocuri la care. cand am luat telefonul in februarie nu aveam... am 1 gb ram..deci trebuiau sa mearga cat de cat bine.da. daca aveam 512 puteai sa zici : ""da frate....nornal ca ai lag ca e slab rau telefonul"

| SteauaStelelor explică:

Deci. ce sa fac?