| Iulian29 a întrebat:

Buna ziua TPU.
Se poate strica bateria la telefon daca il incarc cand apuc.? Adica nu il las sa se descarce si daca e 70% il pun la incarcat.
Dau fundita, daca ma lamuriti!

Răspuns Câştigător
| VladimirPutin a răspuns:

Nu se strica nimic, ca nu mai suntem pe vremea lui ceasca, sa avem telefoane cu acumulator Nimh

| Iulian29 explică (pentru VladimirPutin):

Deci nu o sa tina mai putin dupa 1 luna 2, nu?

| VladimirPutin a răspuns (pentru VladimirPutin):

întâmplător eu am acumulator Nimh la un aparat de tuns și nu e de pe vremea lui Ceașcă

| ombladon a răspuns (pentru VladimirPutin):

Intamplator nu asta era ideea, cei litiu-ion sunt inventati mai recent decat aia nimh/nicd...

| VladimirPutin a răspuns (pentru ombladon):

Nu toate telefoanele au lionu-l tău...nu vezi ce întrebare s-a pus?
se referea așa în general

11 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Nu

| ombladon a răspuns:

Spune-mi tu un telefon care sa fie fabricat dupa 2000, si sa nu aiba baterie li-ion sau li-po...

| Generalul a răspuns:

Era valabila treaba asta la telefoanele vechi, de acum 5-6 ani. La telefoanele noi nu este afectata bateria. Poti sa incarci cand vrei, doar daca nu ai un 3310 desigur happy

| Iulian29 explică (pentru Generalul):

Am telefonul LG e610 l5, si nu vreau sa se strice bateria (adica sa tina mai putin)big grin si am pus intrebarea asta pentru siguranta

| ralu2 a răspuns:

Buna! din cate stiu eu nu se strica doar ca dupa un timp facand asa isi pierde din putere, capacitate de fapt.Adica ti se v-a descarca din ce in ce mai repede.E bine sa o lasi pana cand e sub 20% de abia atunci sa pui la incarcat telu.

| Niro5 a răspuns:

Daca bateria este de tip Li-ion, teoretic il poti incarca oricand, insa este recomandabil sa-l lasi sa se descarce total macar odata pe luna.