| Radu28 a întrebat:

Bună ziua tuturor. Am cumpărat de curând un iPhone 3GS de 8 GB, avea deja jailbreak şi cydia. Versiunea iOS-ului era 4.0 de nu mă inşel. (8B117) & baseband de tableta (06.15.00) şi nu puteam să folosesc mai nicio aplicaţie de pe appstore, deoarece iOS-ul erea prea vechi. Am făcut prostia să upgradez telefonul din iTunes spre iOS 6.1.6. Numai că după aceea, telefonul nu se mai activează. Îmi dă mesajul " your iPhone could not be activated becouse the activation servers is temporarily unavailable. Try connecting your iPhone to iTunes to activate it, or try again in a couple of minutes. " Am încercat dar nu merge. Ţin să menţionez că în momentul de faţă folosesc un pc pe care am instalată versiunea unui xp profesional din 2002 ( service pack 3 ). Întrebarea mea este: mai pot face jailbreak pe telefon în condiţiile mai sus relatate? Dacă da, nu mi-ar prinde rău câteva îndrumări.
Vă mulţumesc frumos.

2 răspunsuri:
| laurycs a răspuns:

Parerea mea e sa nu faci jailbreak ca s-ar putea sa se duca softul... Mai bine lasa-l asa cum e... Si daca ai vreo problema cu el du-l la un service. Dar sa stii Jailbreak-ul nu trebuie confundat cu deblocarea SIM ( unlocking) – proces prin care telefonul accepta orice SIM din orice retea- sau cu activarea ( hacktivation)- activarea SIM- ului in retea, ca in momentul activarii unei noi cartele. Aceste procese sunt complet separate chiar daca ultimele doua necesita ca telefonul sa fi fost jailbroken in prealabil. Dar ai avantaje cu Jailbreak-ul este necesar pentru a debloca telefonul din retea. Mai bine citeste cu atentie aici: http://www.rgstuff.ro/jailbreak/.
Multumesc... Funda? :D

| Radu28 explică (pentru laurycs):

Buna ziua din nou. Am citit ce implica toate acestea. idea este ca trebuie sa fac ceva sa-mi recuperez telefonul. Asta era intrebarea. Ce este de facut in acest sens... La service imi va spune ca nu pot face nimic si trebuie nu stiu cat timp sa astept, ori mai rau, sa platesc niste bani pentru reactivare ce nu merita telefonul. Asa il cumpar de pe okazii. happy Multumesc.