| Ursu_Elena_1988_U3Vm a întrebat:

Bună ziua... Vreau sa îmi achiziționez un telefon și nu știu ce sa aleg. Sa ma încadrez într-un buget de maxim 1300 lei. As vrea sa aibă baterie cât mai mare(peste 4000) și camera foto cât de cât bună și de calitate. Mulțumesc frumos anticipat!

Răspuns Câştigător
| Speranta12 a răspuns:

Ia Samsung Galaxy A50. Are ecranul maare, are o baterie mare, are fast charge, are SLOT card microSD pe care altele NU il au, are o camera decenta si un spatiu de stocare mare (128 GB). La banii aia primesti specificatii destul de bune, mai mult nu-ti trebuie.

| Ursu_Elena_1988_U3Vm explică (pentru Speranta12):

Chiar m-am uitat la modelul asta de spuneți și mia plăcut... Pana la urma vad ce iau! Mulțumesc mult pentru răspuns

21 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Pocophone f1 și instalezi Google Cam.
O să ai baterie, fluiditate, snapdragon 845, și fotografii de calitate.
Sau poți opta pentru Redmi note 7 pro.
Eu prefer pocophone.
La banii tăi poți lua unul cu 128 gb și 6 ram.
Softul de la pixel, gcam, o să îți dea rezultate deosebite. Și poți să instalezi gcam fără să faci root telefonului. E un avantaj mare.
Baftă.

| XYZ02 a răspuns (pentru gelu1970):

Trebuie root pentru a instala Gcam, putin probabil sa o faca.

| gelu1970 a răspuns (pentru XYZ02):

Asta e părerea ta.
În pocophone nu trebuie. E un avantaj.

| gelu1970 a răspuns:

Dacă alegi pocophone f1 nu face prostia să îl cumperi pe pc garage, sau e mag.
La același preț il cumperi cu 128 gb de stocare, nu cu 64 gb.
Eu am un poco f1 și pot să îți spun că merge ca un cartuș.
În plus o să primească Android 10.
E oficial.

| Bizon95 a răspuns:

Cat de mare e bateria, NU conteaza, conteaza cat de mult consuma telefonul, e o greseala comuna
cu alte cuvinte vrei "sa te tina bateria mult" happy

| RoCkKiD a răspuns:

Https://www.emag.ro/......DS7PRZBBM/

Ceva de genu.dar camera nu va excela la nici un telefon la pretul asta.e ok dar nu o sa fie vreo calitate incredibila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Iti recomand un Xiaomi pocophone, sau un Xiaomi a3 sau a2, a2 este un telefon cu materiale premium si Android stock.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A2 costa între 700 si 800 lei, pace.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Așa, uite frate, am vazut cu ce telefoane se confruntă acele, deci bag acel tare, Mi 9T aka Redmi k20, cameră excelentă (3 camere, iar ce-a principală e de 48 megapixeli) baterie 4000 mha, 6 gb ram versiunea de bază, nu notch sau cameră picătură (iese de sub ecran) snapdragon 730 (peste 60 fps in pubg cu graficile la max) display oled, si da, telefonul are design foarte frumos. Cautăl pe internet.

| Ursu_Elena_1988_U3Vm explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc frumos. O să-l caut, ca m-ați făcut curioasă!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ursu_Elena_1988_U3Vm):

Chestia este că costa vreo 1700-1800, dar este un flagship deci poti să-l folosești vreo 3/4 ani fara probleme, doar bateria va trebui sa fie schimbată la vreo 3 ani si in unele cazut la 2 (si cateva luni)
Acum tine de tine decizia cumperi un telefon flagship sau unul mau ieftin, insa deja a trecut o luna de la lansare si a scazut in pret cu vreo 100 euro, poate mai astepti un pic, sa se ieftinească pana la 1600-1650 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite link la un review: https://youtu.be/qhhwEWZJML8, e de 6 minute dar zice destul de multe.

| Denisa0954 a răspuns:

Iti recomand a70. Are bateria de 4500 si camera buna. Doar ca e in jur de 1500 lei

| Alfred0703 a răspuns:

Vrei cam mult pentru 1300 de lei.

| UnTipObisnuit a răspuns:

De cele mai multe ori, telefoanele de buget in zona 1000-1500 lei, cam taie la aceste capitole, mai ales la camera.

| ifpowell a răspuns:

În 1300 de lei este greu să găsești ceea ce ceri, dar poți găsi ceva apropiat cerințelor. De exemplu, Huawei Mate 20 Lite este 900 de lei pe eMAG și are bateria de 3750, camera foto este destul de bună și memoria de 64 de GB + amprentă. Știu asta pentru că fratele meu are un astfel de telefon...

| alexanderp a răspuns:

Pentru un telefon bun, eu aș zice să te uiți la Xiaomi, este chinezesc dar recomand cu încredere, am avut xiaomi redmi pro și are de toate, echivalentul unui Samsung s8.

| Ursu_Elena_1988_U3Vm explică (pentru alexanderp):

Da, am avut și Xiaomi și am fost mulțumită, a fost ok 2 ani și 4 luni, apoi brusc a început sa nu tona bateria. Diminieata îl scoteam de la încărcat și seara aveam 5%, fără sa umblu pe el. Eram la munca nu aveam timp sa vb pe el sau sa ma joc... Nu știu ce sa zic și de Xiaomi.

| XYZ02 a răspuns (pentru Ursu_Elena_1988_U3Vm):

Viata medie a bateriilor lithium este intre 2 si 3 ani, deci si-a facut treaba.(ultimul meu telefon, un Asus Zenfone a trait tot 2 ani si 4-5 luni pana cand bateria a "murit")
Eu acum am de gand sa iti recomand tot Xiaomi:

https://www.pcgarage.ro/......e-edition/

https://www.pcgarage.ro/......mah-black/

https://www.pcgarage.ro/......-30-white/

https://www.pcgarage.ro/......era-black/

Mi 8 este flagship-ul de anul trecut de la Xiaomi, procesor Snapdragon 845, baterie de 3400, ecran oled...
Mi 2s este identic cu Mi 8, doar ca display-ul este unul IPS si camerele sunt putin mai slabe.
Pocophone din nou seamana cu Mi 8, doar ca este telefonul de buget, ai o baterie mai mare de 4000 si procesorul Snapdragon 845, dar in rest este inferior.
Redmi Note 7 este un telefon de buget, modelul de anul acesta si nu incearca sa faca competitie cu Mi 8 acesta fiind inferior aproape din orice punct de vede, mai putin in cazul bateriei.

Deci, parerea mea este sa mergi pe Mi 8, iar daca doresti sa salvezi niste bani si crezi ca te satisface poti alege si Xiaomi Note 7.

Aaa... mai exista si Xiaomi Mi A3, care nu mi se pare o oferta foarte atragatoare pe langa celelalte modele, singurul avantaj pe care il are este Android One.

| anonim_4396 a răspuns (pentru XYZ02):

Uite, Mi 9T este ceva mai scump dar ai ecran amoled, baterie 4000mha camera ce iese de sub ecran, 3 camere cea principala find de 48 megapixeli ce poate filma 4k 60fps eu zic ca merită. Uite aici review: https://youtu.be/qhhwEWZJML8