| Deni4trs a întrebat:

Cam cat timp tine un telefon?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Depinde de cat il folosesti. Daca te joci toata ziua si stai pe Facebook toata ziua, seara trebuie sa il pui la incarcat. Daca la asta te-ai referit, de durata bateriei. Daca nu, depinde de cum il ingrijesti, asa il ai.

Răspuns Apreciat de Editori
| OnePiece a răspuns:

Depinde.

iPhone-urile stau cel mai prost la asta, contrar opiniei populare. De vina pentru asta e in primul rand Apple ca limiteaza drastic serviciile de la terti, iar in Romania trebuie sa te bazezi pe partenerii lor autorizati, care nu prea au servicii decat prin Bucuresti si alte cateva orase mari. Un iPhone tine in medie intre unul si doi ani. Apple chiar a spus in instanta ca ele sunt garantate sa tina doar un an. Apoi ar mai fi si cazul ca iPhone-urile sunt prea fragile, si in general, prost realizate. Sunt mult mai vulnerabile la cazaturi decat un Huawei sau Samsung din gama mid-range, de exemplu.

Apoi vin telefoanele cu Android, la care sincer depinde. Sunt mult prea multe telefoane aici si nu iti pot spune exact. Oricum, eu am un prieten care are un Allview X1 Soul Mini, o chinezarie de acum 3 ani si jumatate, cu un Android foarte vechi pe el (Jelly Bean), care merge foarte bine si azi. Si unul cu un Huawei Y5 II (tot o chinezarie) de aproape 2 ani, la fel. Astea sunt telefoane din zona de buget, care au costat maxim 700 de lei. Eu am tot un Huawei, un P9 lite, de un an si jumatate. Merge perfect si acum, desi nu prea-l mai tine bateria. De asemenea majoritatea companiilor care se respecta nu isi franeaza telefoanele in timp, ofera libertate serviciilor de la terti si nu forteaza utilizatorul sa-si ia alt telefon.

Si bineinteles, cele mai rezistente sunt telefoanele caramida si cele rugged (care sunt pe Android). No comment aici, alea tin si 10 ani, mai ales caramizile.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OnePiece):

Esti complet pe linga, dar nu ma mira ca te-au apreciat editorii, si ei habarnisti in multe arii. Ii detest pe Apple din multe motive, dar e o prostii ce zici tu cu 1-2 ani. Fragile, prost realizate... bazat pe ce? Cum compari flagship cu spatele de sticla cu mid-range-uri? Compara iPhone-urile de ultima generatie cu Samsung-urile de top, de exemplu, ca si alea au spatele tot de sticla! Huawei Y5 II e low-end si costa cam 500 de lei, la fel si X1 Soul Mini, nu mai scoate sume din burta. Cam orice telefon, odata bagat intr-o carcasa cum trebuie e rezistent destul pentru cate o cazatura ocazionala. Depinde cit fotbal ai de gind sa joci cu el. P.S. Ia-te de Apple pentru ecosistemul lor facut sa te mulga de bani, ia-te de preturi umflate, dar nu o da in balarii ca sunt prost realizate si fragile.

| OnePiece a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Stii de ce sunt prost realizate? pentru ca nu am vazut in viata mea un telefon din aluminiu care se sparge mai usor decat aifonu'. Sa-mi bag piciorul, cred ca unul din 2 iPhone-uri pe care le-am vazut sunt sparte, ciobite etc. indiferent ca au sau nu husa. Mai tii minte iPhone-ul 6 care se indoia?

Huawei Y5II si Allview X1 Soul Mini au si ele crapaturi pe ecran dar macar au trecut amandoua de 2 ani de folosinta si nu au avut husa in tot timpul asta. Eu o stiu pe una cu un iPhone 6S la care s-a spart ecranul dupa vreo 6 luni doar.

Si da, Apple are un ecosistem cum zici tu, dar e deja axioma la punctul asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OnePiece):

Eu cred ca 90% dintre romani habar nu au sa foloseasca si mai ales sa intretina un telefon mobil. Eu am de vreo trei ani un ZTE Open C, care e o panarama ieftina cu carcasa din plastic si fara nici un corning gorilla glass nimic. A luat inclusiv o trinta serioasa de la inaltime care s-a soldat cu un colt deformat si zona camerei zgiriiata si zgirieturi pe o laterala. Pe de alta parte, l-am scapat de vreo doua ori direct cu displayul pe beton si gresie, dar nu are nici o zgirietura pe ecran. Ii cumparasem doua folii de protectie cand l-am luat, dar nu se potriveau cum trebuie, m-am enervat si le-am aruncat, deci l-am folosit fara nici o protectie. Acum sta pe birou ca ceas desteptator, telefonul nou e Xiaomi Mi A1, pe care am aplicat o husa de protectie. L-a dat fiica-mea pe jos de vreo doua ori, toate bune. Intr-un final, nevasta-mea are un Maze Blade pe care l-am luat cu 100 de dolari de pe GearBest si i-am aplicat pe fata o folie 9H de vreo 50 de lei, ca am luat-o de aici. Fara nici o carcasa de protectie, dat pe jos de nenumarate ori, purtat in geanta pe linga chei, brutalizat in diverse moduri. Display-ul nu are nimic, pe spate are ceva zgirieturi superficiale (e totusi un spate dintr-un material gen sticla/oglinda a-la-Sony Xperia). Asta dupa cam un an. Si are vreo doua urme pe rama, care e din zinc/aluminiu, ca sa iti dai seama cum il scapa. Intr-o zi il scapase in bucatarie pe gresie de i-a sarit sertarul cu microSD-ul si SIM-ul... deci in ce hal te poti purta cu un telefon ca sa ii crape ecranul?
De acord la faza cu iPhone 6, lol, amuzant de tot. Depinde de la model la model, primele generatii au fost foarte bine facute. Uite, mai recent, SE-ul e un telefon foarte bine facut, cu putin noroc se va lansa in curand un SE2.

| OnePiece a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu am Huawei P9 lite, telefon pe jumatate din aluminiu. L-am folosit o perioada cu husa, de vreo luna nu o mai folosesc. A cazut de 70 de mii de ori pe podea. Mi-a cazut intr-o vineri de 2 ori de la inaltimea cam de un metru si ceva intr-un interval de cateva minute, pentru ca deh sunt si eu cam prost... si nu a patit decat o mica ciobitura pe un colt.

Sunt convins ca daca era iPhone probabil nu i se mai vedea decat jumatate de ecran. Am vazut un telefon numit Moto Z2 Force... ala nu se sparge nici daca dai cu ciocanul in el... dar e cam scump pentru mine, e 2300 de lei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OnePiece):

Motorola are si modele mai ieftine, si alea facute foarte bine. La fel si ultimele Nokia, inclusiv alea pe la 400 RON sunt foarte rezistente.

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Eu am unul fix cu disc, cred că e de pe vremea bunicii...

Bula
| Bula a răspuns:

Am telefon mobil care are deja peste 15 ani si este functional.
Telefonul meu actual il folosesc de cca 10 ani, fara probleme.
In colectie mai am si un telefon cu manivela, fara disc sau tastatura, fabricat la inceputul secolului trecut. Prin invartirea manivelei se suna la centrala telefonica manuala, unde centralista conecta legatura prin mufe bagate in panoul de comanda. happy

| gelu1970 a răspuns:

Depinde. Daca iti cumperi o castana o sa dureze 3 zile. Daca iti cumperi un telefon de calitate fabricat asa cum trebuie, o sa te tina mai mult. De asemenea depinde cum tratezi telefoanele. Daca le scapi in wc, daca dai cu ele de ciment, etc.
Desigur, cand am scris "calitate" nu ma refeream la Samsung sau Apple. Astea le cumperi daca vrei sa faci pe smecherul in club.

| MihaiNicu23 a răspuns:

4-5 ani daca ai grija de el si ii cumperi o husa tip carte.

| ziftode a răspuns:

Fizic, pana il faci praf (deci daca ai grija de el nu o sa se faca praf)
moral, pana e depasit (in 3-4 ani un telefon devine atat de vechi ca o sa inceapa sa iti lipseasca serios chestii pe care nu le poti face cu un telefon asa de vechi, chiar daca el ar mai merge inca vreo 2 ani)

| Bogdan70001 a răspuns:

Un telefon intr-un mediu obisnuit tine 2 ani sau chiar si mai mult, dar dupa 2 ani deja se invechesc si o sa-ti schimbi tu oricum tel-ul

| zăGhost a răspuns:

In vreo 3 ani devin depasite bine.

| AlexDarius3 a răspuns:

Depinde, daca toata ziua stai pe el si cand e la incarcat, il incarci de 3 ori pe zi sau il scapi tot timpul sau il pui in buzunar cu cheile de la casa sau masina nu te astepta sa dureze foarte mult, insa daca nu faci toate aceste lucruri o sa dureze mult pana cand il inlocuiesti cu altul pentru ca realizezi ca esti in urma rau si o sa rada toti de tine.

| Motisor a răspuns:

3-4 ani, dupa e depasit sau cel putin se simte varsa.

| aADI a răspuns:

Depinde de tine, rezistă chiar și 10 ani dacă nu-l spargi / trântești

| Enache_Ricardo_1990 a răspuns:

Depinde de om

| RobertSRE a răspuns:

Daca ai grija de el tine si 10 ani