| anonim_4396 a întrebat:

Cam de o vreme îmi tot apare în bară la telefon," INSTANT APPS" si incepe sa se instaleze, dau revocare dar tot se continua instalarea...de apărut în meniu nu apare drăcia de aplicație, poate fi un virus? Vi s-a întâmplat?

Răspuns Apreciat de Editori
| LPCTSTR a răspuns:

Faci o greșeală.
Instant Apps este o metodă prin care aplicația în cauză (Playstore de exemplu) își face update imediat cum developerii (Google în acest caz) trimit un update.
De obicei această metodă se aplică magazinelor de aplicații (Playstore, Galaxy Apps, etc.) și sunt necesare din multe motive (creșterea compatibilității între dispozitive și sisteme de operare, îmbunătățirea performanței, a calității și a securității pe care magazinul virtual ți-o oferă, rezolvarea și remedierea unor buguri și incompatibilități sau erori, etc.) printre care cel primar și anume: actualizarea aplicației (a magazinului virtual) fără să fie nevoie de o intervenție manuală.

6 răspunsuri:
| Bogdan70001 a răspuns:

Nu ai ce sa-i faci.Este o aplicatie ce apartine de Google Paly Services.Dar nu te speria ca nu este vreun virus

| AllyAlexandra20 a răspuns:

Eu am un Xiaomi și așa îmi face de fiecare dată când actualizează aplicațiile din sistem. Chiar daca opresc actualizarea, după cca 5 minute îmi spune că s-a actualizat, deci n-am ce-i face laughing Doar la actualizarea de sistem a telefonului mă lasă să decid eu. Oricum fiecare actualizare nu aduce decât îmbunătățiri, așa că nu mă deranjează.

| sorin_6068 a răspuns:

Pe dispozitiv, deschideți aplicația Setări;
accesați Google apoiAplicații instantanee;
sub „Cont de aplicații instantanee", selectați contul din care vreți să vă înscrieți sau să renunțați. Ca să renunțați pentru toate conturile, atingeți Niciunul.

| GangsterQuinn a răspuns:

Nu cumva ți se fac update la aplicațiile pe care le ai pe telefon? Dacă e asta, nu îți face griji, sunt update-urile normale, dar dacă ți se instalează aplicații random fără ca tu sa fi descarcat ceva, cel mai probabil e un virus.

| Valyasdfg a răspuns (pentru GangsterQuinn):

Nu! De fiecare data când trebuie să actualizez aplicațiile îmi trimite de la magazin play "aplicațiile... necesită actualizare, în caz de actualizare a androidului ăla l-am actualizat, si e total diferit când trebuie sa actualizez Android

| GangsterQuinn a răspuns:

Nu cumva aplicațiile care se instalează sunt update - uri la app pe care le ai deja pe telefon?
Daca ți se instalează aplicații random fără ca tu sa le fi descarcat, cel mai probabil e un virus.

| MarcoXD a răspuns:

Daca ai Samsung du-te in setari, si cauta surse necunoscute, dezactiveaza.

| LPCTSTR a răspuns (pentru MarcoXD):

Cum adică?
Ceea ce spui tu nu are absolut nicio legătură cu subiectul.