| PapadaniePandemicaCoroanaCrocodilMAMAomida a întrebat:

Cam de o vreme îmi tot apare în bară la telefon,"instant apps" si incepe sa se instaleze, dau revocare dar tot se continua instalarea...de apărut în meniu nu apare drăcia de aplicație, poate fi un virus? Vi s-a întâmplat?

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Nu este un virus, faci o confuzie.
Instant Apps este o metodă prin care aplicația în cauză (Playstore de exemplu) își face update imediat cum developerii (Google în acest caz) trimit un update.
De obicei această metodă se aplică magazinelor de aplicații (Playstore, Galaxy Apps, etc.) și sunt necesare din multe motive (creșterea compatibilității între dispozitive și sisteme de operare, îmbunătățirea performanței, a calității și a securității pe care magazinul virtual ți-o oferă, rezolvarea și remedierea unor buguri și incompatibilități sau erori, etc.) printre care cel primar și anume: actualizarea aplicației (a magazinului virtual) fără să fie nevoie de o intervenție manuală.