| AureliusTPU a întrebat:

Cand apare ca temperatura telefonului e scazuta si incarcarea telefonului e oprita ce trebuie schimbat? Placa de baza sau portul de incarcare, telefonul e s9plus.VA ROG SA SCRIETI CINE STIE SIGUR

Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

Portul de incarcare face probleme de genul acesta.
La un galaxy Note 9 pur si simplu a iesit fum din portul de incarcare in timp ce era la incarcat. Dupa aceea afisa eroare cu "umiditate detectata". S-a rezolvat cu inlocuirea portului.

| AureliusTPU explică (pentru nicu991):

Da,dar eu nu zic de umiditate zic ca imi apare ca incarcarea e oprita din cauza temperaturii foarte scazute imi apare asa de cand l-am scapat in apa si daca inlocuiesc portul de incarcare merge din nou?(iti dau funda daca stii sigur)

| nicu991 a răspuns (pentru AureliusTPU):

Ai verificat sloturile SIM sa vezi daca indicatorul de umezeala s-a inrosit?

| AureliusTPU explică (pentru nicu991):

Da,arata rusu

| AureliusTPU explică (pentru nicu991):

Telefonul merge numai ca nu incarca, problema e de la placa de baza sau de la portul de incarcare?

| nicu991 a răspuns (pentru AureliusTPU):

Inseamna ca apa a patruns inauntru. Este necesara vizita la un service, sa-l desfaca, sa-i curete placa de baza de reziduurile create de apa + schimbarea portului usb-c ( e ansamblu cu tot cu panglica ce se conecteaza la placa de baza).

| nicu991 a răspuns (pentru AureliusTPU):

Aici https://www.ifixit.com/Teardown/Samsung+Galaxy+S9++Teardown/104308
Vezi modelul tau de telefon dezmembrat cu locatia componentelor principale.

| nicu991 a răspuns (pentru AureliusTPU):

Vezi daca acesta este compatibil pentru modelul tau
https://www.gsmnet.ro/......-plus-g965

| AureliusTPU explică (pentru nicu991):

Dar nu ii trebuie placa de baza noua sau display-ul?

| AureliusTPU explică (pentru nicu991):

Asta e fix la fel dar ii trebuie o placa de baza noua?

| nicu991 a răspuns (pentru AureliusTPU):

Iti functioneaza, deci nu-ti trebuie placa de baza noua.

| AureliusTPU explică (pentru nicu991):

Merci.mult.Ti-am dat funda