| Eea1 a întrebat:

Care e diferenta dintre memoria RAM si memoria interna a unui telefon?

Răspuns Câştigător
| Antonescu13 a răspuns:

Memoria RAM:

Memoria RAM (Random Access Memory) este denumirea generica pentru orice tip de memorie care detine urmatoarele caracteristici: poate fi accesata aleator (nu secvential, precum benzile magnetice), este volatila (la intreruperea alimentarii cu energie electrica, datele stocate se pierd) si se prezinta sub forma de cip-uri (asadar excludem dispozitivele magnetice sau optice, precum hard disk-urile sau CD-urile). Utilitatea memoriei RAM este foarte mare, ea beneficiind in plus fata de alte medii de stocare a informatiilor de o viteza extrem de mare, fiind de mii de ori mai rapida decat un hard disk, de exemplu.

Memoria internă:

Scopul, evident, este de a actualiza functiile BIOS-ului pentru adaptarea noilor cerinte si realizari hardware, ori chiar pentru a repara unele imperfectiuni de functionare. Astfel ca in zilele noastre exista o multitudine de astfel de memorii ROM programabile (PROM-Progamable Read Only Memory-, EPROM-Electricaly Eraseable Programmable Read Only Memory-, etc) prin diverse tehnici, mai mult sau mai putin avantajoase in functie de gradul de complexitate al operarii acestora.

1 răspuns:
| User2 a răspuns:

Asta e intrebare de baraj? Serios acum...memoria ram este o memorie nevolatina fara de care jocurile nu ar merge iar memoria telefonului este incarcata cu poze, jocuri etc.