| Daniel2500 a întrebat:

Care este diferenta intre:
iphine 4s pe eMAG nou mai scump : http://www.emag.ro/......DDHWFBBBM/

si intre okazii care e tot noi si mai ieftin: http://www.okazii.ro/......a140650647

+++ beneficiez de garantia de livrare adica pot sa il desfac sa ma uit la el inainte sa il platesc... Deci care e diferenta? si daca e o diferenta care ar fi motivele sa nu iau de pe okazii...

Răspuns Câştigător
| Tovarashu a răspuns:

Salut!
In primul rand Emag este un magazin online. Asadar, in costul produsului intra TVA, eventuale taxe vamale, costuri de administrare, costuri de depozitare, etc. Okazii.ro este un site de comert online, care face legatura intre un vanzator (de multe ori persoana fizica) si un cumparator.
Unii vanzatori de pe Okazii au dezvoltat mici afaceri, astfel ca se duc in diverse tari, cumpara produsele si apoi le revand la un pret putin mai mare (sa scoata profit) dar de obicei sub pretul unui magazin online asta pentru ca nu plateasc TVA sau alte taxe. Cam asa se explica pretul mai mic.
In ceea ce priveste garantia de livrare, din ce stiu eu, spune ca vanzatorul se obliga sa-ti accepte returnarea produsului daca acesta nu este conform cu descrierea de pe site. Procedura ar fi asa: platesti produsul, desfaci coletul, produsul nu e la fel ca ce spune vanzatorul in descriere, ai dreptul sa-l returnezi. De obicei returul se face pe cheltuiala ta.
Din experienta mea cu Okazii, vanzatorul pare sa fie de incredere, are calificative multe pozitive, a mai vandut iPhone 4S si la altii si nu exista plangeri din partea lor. Asa ca poti cumpara cu incredere de la vanzatorul respectiv.
Funda?

3 răspunsuri:
| Daniel2500 explică:

Iphone* scuze

| Daniel2500 explică:

Si ma mai poti ajuta cu ceva? De ce nu ofera factura si garantia de 12 luni sa zicem... Altfel eu cum pot dovedi fara factura/garantie ceva ca l-am cumparat?

| Tovarashu a răspuns (pentru Daniel2500):

Sunt 2 moduri prin care vanzatorul poate oferi o garantie:
1. Garantia orginiala a produsului, de la producator, care se obtine de catre un vanzator pe baza achizitionarii produsului direct de la producator, sa zicem Samsung sau Apple. Dar pentru asta este necesar ca vanzatorul sa fie persoana juridica (adica sa ofere si factura).
2. Garantie de la un service de telefoane facuta pe baza unui contract. Adica eu am niste telefoane, le duc la un service si le zic alora: uite, am telefoanele astea, sunt bune, vreau sa le vand si daca are cineva o problema vine la voi si il repara.

In ambele circumstante trebuiesc facute contracte care se traduc practic intr-o valoare mai mare a produsului. In concluzie cam asta este motivul pentru care pretul este asa mic. Si pentru ce ai nevoie de dovada ca l-ai cumparat? Suntem in Romania totusi.happy

Spor!