| iulain13 a întrebat:

Care este diferenta intre rezolutie de 1286-800 si de 1024-700si ceva? Este vizibila diferenta?

5 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Depinde la ce.Intre filme si jocuri e o mare diferenta! La fel e si pe ce suport le vrei (tv/monitor)Totusi pentru tv e mai buna 1024-700 iar pentru monitor 1286-800.Dar nu e o regula.Sunt tv care ajusteaza automat rezolutia care pleaca din pc pentru o vizualizare optima.

| MineIsLikeABridge a răspuns:

E vizibila diferenta, dar decat sa iti mearg jocul cu lag mai bine pui pe 1024-700.

| LaRkiNNN a răspuns:

Nu este foarte diferit, la 1286-800 se vede putin mai clar decat la 1024-700. Nu-i mare firetenta.

| silvohex a răspuns:

Salut!
Presupun că te referi, de fapt, la 1280x800 și 1024x768. Diferența este vizibilă datorită proporțiilor diferite: 1024x768 e 4:3, adică are aceeași proporție ca un monitor vechi, non-widescreen, iar 1280x800 e 16:10 pentru monitor widescreen.
Dacă folosești o rezoluție de-asta pe un monitor nepotrivit, ori o să îți întindă imaginea și o să arate urât, ori o să ai bare.
Încearcă-le pe amândouă și vezi ce arată mai natural.

| iulain13 explică (pentru silvohex):

laughing de fapt este vorba de rezolutia la tablete.Si am scris gresit, voiam sa scriu 1280x800 sau 1280x720 sa stiu pe care sa o cumparwinking