| bestfully a întrebat:

Care este diferenta intre single core si dual core? Ma refer la smartphone si nu neaparat la jocuri. Dual core au viteza mult mai buna? Sau sunt cam la fel? Probabil nu pot sa joc ultimele jocuri fara dual core, dar nu ma intereseaza Merita sa iau telefon cu dual core?

Răspuns Câştigător
| iesiacasa a răspuns:

Da un telefon dual core este mult mai bun pentru ca sunt 2 procesoare ex un procesor 2000 sigle core se compara cu 1dual core exista si procesor quad core cu 4 procesoare la Samsung galaxy s3 HTC one x, Sony xperia z Huawei quad xl si mai multe sper ca te-am ajutat

2 răspunsuri:
| Just4Joker a răspuns:

E logic.
Doua nuclee sunt mai bune decat unul, nu? Pai se vede din caracteristicile telefonului. De exemplu, poate fi un dual core de 800hz sau un single core la fel, care a aparut de curand.
De obicei, noile dual core-uri pentru. telefoane au peste 1, 5ghz, deci sunt mult mai bune decat telefoanele single-core. Eu iti recomand sa-ti iei un dual core.

| SilentRp a răspuns:

Single core - Are doar un nucleu la procesor.
Dual core- sunt doua procesoare intr-unul practic.