| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Care este diferenta la Date Mobile intre E H+ 4G 4G+?

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

E (EDGE) este cea mai buna varianta de 2G.
H+ (HSPA) este o varianta imbunatatita de H, care este o varianta imbunatatita de 3G.

Iar cele de 4G cred ca sunt clare... diferenta intre ele fiind in mare viteza de internet. La 2G nu puteai sa comunici video cu cineva, nici nu cred ca puteai sa folosesti internetul ci doar sa dai mesaje. De la 4G in sus, viteza este mai mare, un flux continuu de date transmise si astfel se obtin comunicatii mai bune si in timp real.

| ywar a răspuns:

E = Edge
3G
H = High Speed Packet Access
4G

Sunt vitezele de transfer ale datelor in ordinea crescatoare.
Ce ti-am scris sus sunt simboluri de semnal.

| BlackRaven45 a răspuns:

Exista G, E, 3G, H, H+ si 4G.

- G vine de la GPRS si este cel mai incet standard folosit in reteaua GSM (2G)
- E este o extensie a GPRS-ului, care se numeste EDGE, si este ceva mai rapid, dar inca foloseste vechea retea GSM (2G)
- 3G, sau UMTS, este succesorul retelei GSM si este mai rapid
- H si H+ vin de la HSPA si HSPA+. Ambele folosesc reteaua UMTS, unde H ii mai rapid decat 3G si H+ este mai rapid decat H
- 4G, sau LTE, este cel mai rapid

| Preotul500 a răspuns:

E-semnal foarte slab la internet, H+ adică asa si asa, 4G destul de bine iar 4G foarte rapid. (O traducere mai "pe romaneste")