| Kronos2014 a întrebat:

Care is avantajele și dezavantajele de a instala un custom rom pe un android?

2 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Avantaje:
-Libertatea de a face exact ceea ce vrei, sa instalezi orice chestie si sa umblii in tot softul lui.
-Sa faci overclock la procesor dar nu prea o sa ai mare performanta
si cam atat in mare parte (nu cred ca esti scripter sau dezvoltator sa creezi programe sau jocuri pentru android ca sa te intereseze mai multe aspecte)
Dezavantaje:
-Posibilitatea stricarii definitive a soft-ului si trebuie sa pui o alta placa de baza.
-Sa ramai fara soft pe el si sa te duci la gsm sa dai ceva bani pentru resoftare
- Sa pui virusi pe el sau soft-uri ilegale
etc.
Sfat: nu te juca daca nu stii ce faci, telefonul a fost facut din fabrica sa mearga la capacitatea lui maxima, vrei ceva mai bun ia-ti altul, vrei sa arate altfel cauta pe google play teme pentru android sau launchere.

| doctorandus a răspuns:

Dezavantajul principal: pierzi garantia. Alt dezavantaj: poti sa-l strici (chiar definitiv).

Avantajul principal: daca stii bine ce faci, mobilul va deveni mai sigur si mai usor de folosit.